Fotbal: Bayern Munchen, calificare la pas în sferturile Ligii Campionilor, după 7-1 cu RB Salzburg

Bayern Munchen a reuşit o calificare facilă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a surclasat-o pe RB Salzburg cu scorul de 7-1 (4-0), marţi seara, pe Fussball Arena, în manşa secundă a optimilor de finală.

După 1-1 în tur, campioana Germaniei marcase deja de patru ori în prima jumătate de oră, iar polonezul Robert Lewandowski a reuşit cel mai rapid hat-trick de la debutul unui meci din Champions League (12 - penalty, 21 - penalty, 23), depăşind performanţa lui Marco Simone (AC Milan), care a reuşit să înscrie de trei ori în 24 de minute contra lui Rosenborg (1996).

Pentru bavarezi au mai marcat Serge Gnabry (31), Thomas Muller (54, 83) şi Leroy Sane (86), în timp ce golul de onoare al austriecilor a fost semnat de un danez de 18 ani, Maurits Kjaergaard (70).

Pentru Lewandowski acesta a fost al cincilea său hat-trick reuşit în Liga Campionilor (unu la Borussia Dortmund şi patru la Bayern). Cele mai multe hat-trick-uri, câte 8, le au Lionel Messi (toate pentru FC Barcelona) şi Cristiano Ronaldo (7 la Real Madrid şi unul la Juventus).

A fost pentru a şaptea oară când Bayern a marcat şapte goluri sau mai multe într-un meci din Champions League, un record în competiţie.

Bayern:
Manuel Neuer - Benjamin Pavard, Niklas Suele (Tanguy Nianzou, 66), Lucas Hernandez (Dayot Upamecano, 60) - Joshua Kimmich, Jamal Musiala (Marc Roca, 66) - Serge Gnabry (Bouna Sarr, 46), Thomas Muller, Leroy Sane, Kingsley Coman (Eric Maxim Choupo-Moting, 66) - Robert Lewandowski. Antrenor: Julian Nagelsmann.
RB Salzburg: Philipp Kohn - Rasmus Kristensen, Oumar Solet (Kamil Piatkowski, 46), Maximilian Woeber, Andreas Ulmer - Nicolas Capaldo, Mohamed Camara (Samson Tijani, 67), Nicolas Seiwald (Luka Sucic, 46) - Brenden Aaronson - Chukwubuike Adamu (Maurits Kjaergaard, 61), Karim Adeyemi (Benjamin Sesko, 62). Antrenor: Matthias Jaissle.

Arbitru: Clement Turpin; arbitri asistenţi: Nicolas Danos, Cyril Gringore; al patrulea oficial: Ruddy Buquet
Arbitru video: Jerome Brisard; arbitru asistent video: Delajod Willy (toţi din Franţa)
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)