Fotbal: Bayern Munchen s-a calificat fără emoţii în sferturile Ligii Campionilor

Bayern Munchen, deţinătoarea trofeului, s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Lazio Roma cu scorul de 2-1, miercuri seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor.

După 4-1 pe Stadio Olimpico, Bayern a câştigat în retur prin golurile marcate de Robert Lewandowski (33 - penalty) şi Eric Maxim Choupo-Moting (73), respectiv Marco Parolo (82).

Bayern a atins pentru a 19-a oară sferturile de finală ale competiţiei şi pentru a noua oară în ultimele zece sezoane, după un meci arbitrat de românul Istvan Kovacs.

Fundaşul român Ştefan Radu a evoluat tot meciul la Lazio, primind un cartonaş galben în min. 26, după un fault comis asupra lui Lewandowski.

Bayern a controlat jocul şi a deschis scorul din penalty, prin polonezul Lewandowski (33), după un fault fără minge comis de Muriqi asupra lui Goretzka.

Lewandowski a ajuns astfel la 39 de goluri în acest sezon în 35 de partide, în toate competiţiile.

În repriza secundă, bavarezii au trimis mingea în bară prin Lewandowski (67), după care au reuşit să îşi dubleze avantajul, prin Choupo-Moting (73), din pasa lui Alaba.

Lazio a reuşit golul de onoare în min. 82, prin Parolo, care a trimis cu capul în plasă mingea centrată de Pereira din lovitură liberă.

Bayern este a doua echipă germană calificată în sferturi, după Borussia Dortmund, în timp ce eliminarea lui Lazio înseamnă că Italia nu va avea nicio reprezentantă în această fază.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc vineri.

Pe Allianz Arena au evoluat echipele:
Bayern: Nuebel - Pavard, J. Boateng (Suele, 46), Alaba, Lucas Hernandez - Leroy Sane, Thomas Muller (căpitan; Musiala, 71), Kimmich (Javi Martinez, 77), Goretzka (Alphonso Davies, 64), Gnabry - Lewandowski (Choupo Moting, 71). Antrenor: Hans-Dieter Flick.
Lazio: Pepe Reina - Marusic, Acerbi, Ştefan Radu - Lazzari (Parolo, 57), Milinkovic-Savic (căpitan), Escalante (Akpa Akpro, 84), Luis Alberto (Cataldi, 75), Fares (Lulic, 46) - Joaquin Correa, Muriqi (Andreas Pereira, 56). Antrenor: Simone Inzaghi.

Arbitru: Istvan Kovacs (România).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)