
Fotbal: Bayern, victorie la Wolfsburg şi pas important spre câştigarea unui nou titlu de campioană
Echipa de fotbal Bayern Munchen a făcut un pas important spre câştigarea unui nou titlu de campioană a Germaniei, după ce s-a impus sâmbătă cu 3-2 la Wolfsburg într-un meci din etapa a 29-a.
  
  Foarte tânărul Jamal Musiala a reuşit dubla pentru bavarezi, pentru care a mai punctat Eric-Maxim Choupo Moting.
  
  Echipa antrenată de Hansi Flick are acum 68 de puncte, fiind la 7 puncte de a doua clasată, RB Leipzig, care vineri a fost ţinută în şah acasă de Hoffenheim, 0-0, în prologul etapei. Pe locurile următoare sunt Wolfsburg, 54 de puncte, Eintracht Frankfurt, 53 p, Borussia Dortmund, 46 p (28 jocuri), Bayer Leverkussen, 44 p (28 j) etc.
  
  Până la această oră, în etapa a 29-a s-au jucat meciurile:
  vineri
  RB Leipzig - Hoffenheim 0-0
  
  sâmbătă
  Union Berlin - VfB Stuttgart 2-1
  Au marcat: Promel (20), Musa (43), respectiv Forster (49)
  
  Borussia Moenchengladbach - Eintracht Frankfurt 4-0
  Au marcat: Ginter (10), Hofmann (60), Bensebaini (67), Wolf (90+5)
  
  VfL Wolfsburg - Bayern Munchen 2-3
  Au marcat: Weghorst (35), Philipp (54), respectiv Musiala (15, 37), Choupo-Moting (24)
  
  Freiburg - Schalke 4-0
  Au marcat: Holer (7), Sallai (22 - pen), Gunter (50, 74)
  
  Augsburg - Arminia Bielefeld 0-0
  
  Sâmbătă se mai joacă partida Bayer Leverkusen - FC Koln, iar duminică se dispută întâlnirea Borussia Dortmund - Werder Bremen. Meciul Mainz - Hertha Berlin a fost amânat după ce echipa din capitală a intrat în carantină din cauza infectărilor cu Covid-19 în cadrul lotului.
  AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Andreea Preda)
Foto: (c) Fabian Bimmer/ Pool via REUTERS


 
		
			 
		
			 
		
			 
		
			