Fotbal: Beșiktaș, Celta Vigo și Genk, primele echipe calificate în sferturile Europa League

Beșiktaș Istanbul, Celta Vigo și KRC Genk s-au calificat, joi seara, în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după meciurile din manșa secundă a optimilor de finală.

Beșiktaș a întrecut-o pe Olympiakos Pireu cu 4-1, după 1-1 în prima manșă, chiar dacă a jucat mai bine de o repriză în zece oameni.

Celta Vigo s-a impus cu 2-0 la Krasnodar, după ce câștigase cu 2-1 și în prima partidă.

Echipele belgiene Genk și Gent au terminat nedecis, dar fosta adversară a Astrei Giurgiu (Genk) își asigurase prezența în sferturi după primul meci, câștigat cu 5-2.

Rezultate:
(+) Beșiktaș Istanbul (Turcia) — Olympiakos Pireu (Grecia) 4-1
Au marcat: Vincent Aboubakar 10, Ryan Babel 22, 75, Cenk Tosun 84, respectiv Tarik Elyounoussi 31.
Cartonaș roșu: Vincent Aboubakar (39).
În tur: 1-1.

FC Krasnodar (Rusia) — (+) Celta Vigo (Spania) 0-2
Au marcat: Hugo Mallo 52, Iago Aspas 80.
Cartonaș roșu: Charles Kabore (Krasnodar, 86).
În tur: 1-2.

(+) KRC Genk (Belgia) — KAA Gent (Belgia) 1-1
Au marcat: Timothy Castagne 20, respectiv Louis Verstraete 84.
În tur: 5-2.

Tot joi au loc partidele (22,05, ora României):
Ajax Amsterdam (Olanda) — FC Copenhaga (Danemarca) (1-2 în tur)
Anderlecht Bruxelles (Belgia) — APOEL Nicosia (Cipru) (1-0 în tur)
Borussia Moenchengladbach (Germania) — Schalke 04 Gelsenkirchen (Germania) (1-1)
Manchester United (Anglia) — FC Rostov (Rusia) (1-1)
AS Roma (Italia) — Olympique Lyon (Franța) (2-4)

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală.

2 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

3 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

4 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

5 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren