Fotbal: Campionatul Italiei - Vlad Chiricheș, titular la Napoli în prima etapă a sezonului

Fundașul român Vlad Chiricheș a fost titular la SSC Napoli în partida pe care echipa sa a câștigat-o în deplasare, cu scorul de 3-1, în fața nou-promovatei Hellas Verona, sâmbătă seara, în prima etapă a noii ediții a campionatului de fotbal al Italiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Samuel Souprayen (min.32 — autogol), Arek Milik (min.39) și Faouzi Ghoulam (min.62), gazdele reducând din handicap în finalul jocului, în urma unui penalty transformat de Giampaolo Pazzini (min.83).

Napoli a încheiat meciul în 10 jucători, după eliminarea lui Elseid Hysaj, cel care a provocat lovitura de la 11 m transformată de Pazzini. Vlad Chiricheș a rămas pe teren până la finalul jocului.

Într-un alt meci programat sâmbătă, campioana Juventus Torino s-a impus fără probleme, cu scorul de 3-0, în fața formației Cagliari, prin golurile lui Mario Mandzukic (min.12), Paulo Dybala (min.45+1) și Gonzalo Higuain (min.66).

Oaspeții au ratat o lovitură de la 11 m în prima repriză, prin Diego Farias (min.39).

Duminică sunt programate partidele Atalanta Bergamo — AS Roma, Bologna — Torino, Crotone — AC Milan, Inter Milano — Fiorentina, Sampdoria — Benevento, Sassuolo — Genoa, Lazio Roma — SPAL Ferrara și Udinese — Chievo Verona.

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Trei camere în Genova, la prețul unei garsoniere în București: „Nu, frate, vreau să dau de la 200.000 de euro în sus, în România”

2 Nicu Fălcoi, înlăturat de la șefia Avioane Craiova în plin scandal al IAR-99 blocate

3 O apropiată a lui Adrian Năstase, propunerea PSD pentru șefia Institutului Cultural Român

4 Traseul dronei rusești care a lovit un bloc din Galați: cum s-a desprins din grupul de atac și ce încărcătură explozivă avea

5 „Fiecare vehicul rus este o țintă” / Ucraina spune că a „tăiat” coridorul strategic dintre Crimeea și Donbas