Fotbal: Campionatul Spaniei - FC Barcelona, victorie în derby-ul cu Atletico Madrid

Echipa FC Barcelona a învins pe teren propriu, cu scorul de 4-2, formaţia Atletico Madrid, duminică, în derby-ul etapei a 23-a a campionatului de fotbal al Spaniei, în care gazdele au făcut diferenţa graţie evoluţiei foarte bune a noilor săi recruţi.

Atletico, deţinătoarea titlului în La Liga, a deschis scorul după opt minute de joc, prin belgian Yannick Carrasco, însă Barca a revenit şi a restabilit rapid egalitatea prin Jordi Alba (10), iar apoi a mai punctat de două ori până la pauză, prin Gavi (21) şi Ronald Araujo (43). Fundaşul brazilian Dani Alves, revenit în noiembrie la gruparea "blaugrana" a mărit avantajul gazdelor în debutul reprizei secunde (49), dar a fost ulterior eliminat (69), la zece minute după ce Atletico a redus diferenţa prin uruguayanul Luis Suarez, fostul atacant al Barcelonei (58).

În urma acestui succes, FC Barcelona a urcat pe poziţia a patra în clasament, ultima care asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, depăşind-o cu două puncte pe Atletico Madrid, care a coborât pe locul al cincilea.

Liderul Real Madrid s-a impus la limită pe teren propriu în partida cu Granada (scor 1-0), printr-un gol spectaculos marcat de Marco Asensio în repriza secundă, distanţându-se la şase puncte de ocupanta locului secund, Sevilla FC, ţinută în şah sâmbătă de Osasuna (0-0), la Pamplona.

Rezultate:

Vineri
Getafe - Levante 3-0
Au marcat: Enes Unal (1, 29), Alena (90+4)

Sâmbătă
Elche - Deportivo Alaves 3-1
Au marcat: Pere Milla (46, 58), Fidel (86), respectiv Joselu (18).

Malloca - Cadiz 2-1
Au marcat: Salva Sevilla (20 - penalty), Muriqi (66 - penalty), respectiv Alcaraz (8).
Atacantul român Florin Andone, accidentat, nu a făcut parte din lotul lui Cadiz la acest meci.

Celta Vigo - Rayo Vallecano 2-0
Au marcat: Brais Mendez (12, 80).

Osasuna Pamplona - Sevilla FC 0-0

Duminică
Valencia CF - Real Sociedad 0-0

FC Barcelona - Atletico Madrid 4-2
Au marcat: Alba (10), Gavi (21), Araujo da Silva (43), Dani Alves (49), respectiv Ferreira-Carrasco (8), Luis Suarez (59).

Betis Sevilla - Villarreal 0-2
Au marcat: Pau Torres (41), E. Capoue (83).

Real Madrid - Granada 1-0
A marcat: Asensio (74).

Luni este programată partida Athletic Bilbao - Espanyol Barcelona.