Fotbal: CFR Cluj, în grupă cu AZ Alkmaar, Jablonec şi Randers, în Europa Conference League

CFR Cluj va face parte din Grupa D, alături de olandezii de la AZ Alkmaar, cehii de la FK Jablonec şi danezii de la Randers FC, la prima ediţie a competiţiei de fotbal Europa Conference League, potrivit tragerii la sorţi efectuate vineri, la Istanbul.

AZ a încheiat pe locul al treilea în sezonul precedent din Eredivisie, la un singur punct de PSV (locul al doilea).

Şi Jablonec s-a clasat pe treapta a treia a podiumului în Cehia, la 5 puncte de Sparta Praga (2).

Randers a terminat pe şase în sezonul trecut în Danemarca, dar a câştigat Cupa, după 4-0 în finala cu SonderjyskE.

Slavia Praga, formaţie la care se află mijlocaşul român Nicolae Stanciu, se află în Grupa E, alături de Feyenoord Rotterdam, Union Berlin şi Maccabi Haifa.

PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, va evolua în Grupa F, din care mai fac parte FC Copenhaga, Slovan Bratislava şi Lincoln Red Imps.

Meciurile din grupe sunt programate pe 16 septembrie, 30 septembrie, 21 octombrie, 4 noiembrie, 25 noiembrie şi 9 decembrie. Câştigătoarele grupelor se vor califica direct în optimile de finală. Formaţiile de pe locurile secunde vor juca împotriva echipelor clasate pe locul al treilea în grupele Europa League pentru un loc în optimi.

Finala va avea loc în data de 25 mai 2022, la National Arena din Tirana.