Fotbal: Chelsea a egalat recordul de victorii consecutive într-un sezon în campionatul Angliei

Chelsea a egalat recordul de victorii consecutive într-un sezon în campionatul de fotbal al Angliei, ajungând la o serie de 13 succese, după ce sâmbătă a învins-o cu 4-2 acasă pe Stoke City, într-un meci din etapa a 19-a.

Tot 13 victorii consecutive a reușit Arsenal în sezonul 2001-2002.

Chelsea, liderul autoritar al campionatului, s-a impus cu destule emoții în fața lui Stoke, după ce scorul era 2-2 în minutul 64.

Tot sâmbătă, Manchester United a învins-o greu pe Middlesbrough, 2-1 pe teren propriu, nou-promovata conducând atunci când mai erau mai puțin de zece minute din timpul regulamentar. Gazdele au înscris de două ori în mai puțin de două minute.

Rezultate:
sâmbătă
Swansea City — Bournemouth 0-3
Au marcat: Benik Afobe 25, Ryan Fraser 45+1, Joshua King 88

Southampton — West Bromwich Albion 1-2
Au marcat: Shane Long 41, respectiv Matthew Phillips 43, Hal Robson-Kanu 50
Cartonaș roșu: Virgil van Dijk (Southampton, 89)

Manchester United — Middlesbrough 2-1
Au marcat: Anthony Martial 85, Paul Pogba 86, respectiv Grant Leadbitter 67

Burnley — Sunderland 4-1
Au marcat: Andre Gray 31, 51, 53, Ashley Barnes 67 pen, respectiv Jermain Defoe 71

Leicester City — West Ham United 1-0
A marcat: Islam Slimani 20

Chelsea — Stoke City 4-2
Au marcat: Gary Cahill 34, Willian 57, 65, Diego Costa 85, respectiv Bruno Martins Indi 46, Peter Crouch 64

vineri
Hull City — Everton 2-2
Au marcat: Michael Dawson 6, Robert Snodgrass 65, respectiv David Marshall 45+1 autogol, Ross Barkley 84

În aceeași etapă se joacă sâmbătă derby-ul Liverpool — Manchester City. Duminică au loc partidele Watford — Tottenham Hotspur și Arsenal — Crystal Palace.

În clasament conduce Chelsea, 49 de puncte, urmată de Liverpool, 40 puncte (18 jocuri), Manchester City, 39 p (18 j), Arsenal, 37 p (18 j), Tottenham, 36 p (18 j), Manchester United, 36 p (18 j).

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ada Vîlceanu)

1 Descoperire care dă de gândit în Brazilia...

2 VIDEO De azi se va circula pe 12 km noi din A0, permițând șoferilor o legătură pe autostradă în partea de sud a Capitalei între DN6, DN5 și DN4

3 O profesoară de Română care susține că „Luceafărul“ lui Eminescu este roman, greu de demis

4 A început „detonarea” lui Piedone? A apărut o „personajă” nouă în peisaj...

5 „Dacă rămâneam cu el era vai de vieţişoara mea. Era un diavol frumos” / I-a fost amantă lui Florin Piersic timp de 9 ani