Fotbal: Chipciu a debutat la Anderlecht

Internaționalul român Alex Chipciu a debutat, miercuri seara, la Anderlecht Bruxelles, în meciul amical cu formația olandeză SC Heerenveen, câștigat de vicecampioana Belgiei la fotbal cu scorul de 3-1.

Mijlocașul ofensiv transferat de la Steaua a început ca titular la ''Mauves'' și a fost înlocuit în minutul 70.

Heerenveen a deschis scorul prin Arber Zeneli (11), dar a rămas în zece jucători după eliminarea lui Lucas Bijker (39). Anderlecht a restabilit egalitatea chiar înainte de pauză, prin Steven Defour (45), punctând de două ori pe final, prin Mahmoud Hassan-Trezeguet (74) și Youri Tielemans (81 — penalty).

Chipciu a semnat, marți, un contract pe patru ani cu Anderlecht.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia