Fotbal: Ciprian Tătăruşanu a semnat cu Olympique Lyon (oficial)

Ciprian Tătăruşanu, portarul naţionalei de fotbal a României, a semnat un contract pe trei ani cu Olympique Lyon, a anunţat joi site-ul clubului care a încheiat pe locul 3 ultima ediţie a campionatului de fotbal al Franţei.

Aflat la final de contract cu altă echipă din Ligue 1, FC Nantes, Tătăruşanu, în vârstă de 33 de ani, este legat de Lyon până pe 30 iunie 2022. Goalkeeperul cu 61 de selecţii la prima reprezentativă a evoluat în România la Juventus Bucureşti, Gloria Bistriţa şi Steaua, iar în străinătate a jucat la Fiorentina (2014-2017) şi Nantes (2017-2019).

Tătăruşanu a avut evoluţii apreciate pentru Nantes, mai ales în primul sezon, însă antrenorul Vahid Halilhodzic nu l-a mai folosit de pe 12 aprilie. Nantes a terminat sezonul pe locul 12.

În ultimii ani, titular între buturile lui OL a fost portughezul Anthony Lopes.

Tătăruşanu "va aduce toată experienţa sa la Olympique Lyonnais alături de Anthony Lopes", scrie site-ul clubului.

În stagiunea 2018-2019, Lyon va juca în grupele Ligii Campionilor.
AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Judecați voi... / Asociația lui Viorel Pașca a fost acreditată de Ministerul Muncii ca furnizor de servicii sociale în 2021, după o vizită în teren

2 Documente care dau de gândit...

3 Așa o fi?

4 VIDEO Fumul se vede de la kilometri / Atac major al ucrainenilor în Sankt Petersburg!

5 Realitatea Plus a intrat în picaj după ce Anca Alexandrescu s-a certat cu Călin Georgescu