Fotbal: Clubul FCSB, sancţionat cu 30.000 de lei pentru încălcarea protocolului medical la meciul cu FC Dinamo

Clubul de fotbal FCSB a fost sancţionat, miercuri, cu 30.000 de lei penalitate sportivă de Comisia de Disciplină din cadrul Federaţiei Române de Fotbal pentru încălcarea protocolului medical la meciul cu Dinamo din etapa a 6-a a Ligii I.

"În baza Protocolului de reluare a competiţiilor 2020/2021, Capitolul VIII, pct. 15, se sancţionează clubul FC FCSB cu o penalitate sportivă de 30.000 lei", se arată în soluţia comisiei publicată pe site-ul oficial al Ligii Profesioniste de Fotbal.

Mai exact, FCSB a permis accesul în zona vestiarelor a unor persoane care nu se aflau pe lista stabilită iniţial sau care nu deţineau documente de acces în acel perimetru.

Tot în urma acelui meci, Comisia de Disciplină l-a sancţionat pe preparatorul fizic al FCSB, Thomas Neubert, cu două etape de suspendare şi o penalitate sportivă de 4.500 lei pentru comportament jignitor.

Echipa FCSB a câştigat cu 3-2 partida cu FC Dinamo, disputată la 3 octombrie, în etapa a 6-a a Ligii I.
AGERPRES (AS-autor: Marius Ţone, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...