Fotbal: Cluburile engleze fondatoare ale Super Ligii au ajuns la un acord cu Premier League

Cele şase cluburi engleze fondatoare ale Super Ligii europene de fotbal au acceptat să plătească suma de 20 milioane lire sterline ca parte a acordului încheiat cu Premier League, relatează Sky Sports, citată de Reuters.

Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United şi Tottenham au fost de acord să plătească amenzi de câte 20 milioane lire sterline şi să accepte o penalizare de 30 puncte dacă în viitor se vor mai alătura unei competiţii neautorizate.

Super Liga a fost lansată în luna aprilie de 12 cluburi de elită, dar proiectul a eşuat în numai 48 de ore în urma uriaşelor presiuni din partea fanilor, guvernelor, jucătorilor şi antrenorilor. Dintre cele 12 cluburi, doar Real Madrid, FC Barcelona şi Juventus Torino mai susţin proiectul, lucru pentru care riscă să fie sancţionate de UEFA.
AGERPRES


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

3 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

4 Cine controlează Europa după război?

5 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est