Fotbal: Cosmin Olăroiu, noul antrenor al echipei Sharjah FC

Fotbal: Cosmin Olăroiu, noul antrenor al echipei Sharjah FC

Românul Cosmin Olăroiu a fost numit în funcţia de antrenor al echipei de fotbal Sharjah FC, a anunţat clubul din Emiratele Arabe Unite, miercuri seara, pe contul său oficial de Twitter .

Potrivit comunicatului difuzat de Sharjah FC, Olăroiu şi-a pus semnătura pe un contract valabil pentru următoarele două sezoane, urmând să preia noua sa funcţie săptămâna viitoare.

Olăroiu (53 ani), al cărui nume a fost vehiculat în ultima perioadă şi în legătură cu postul de selecţioner al României, în cazul plecării lui Mirel Rădoi, s-a despărţit în luna februarie de formaţia Jiangsu Suning, cu care a câştigat campionatul Chinei în 2020.

Tehnicianul român revine, astfel, în campionatul Emiratelor Arabe Unite, unde a mai antrenat echipele Al Ain şi Al Ahli. El a mai activat, de asemenea, în zona Golfului la Al Hilal (Arabia Saudită) şi Al Sadd (Qatar), conducând pentru o scurtă perioadă şi selecţionata Arabiei Saudite.

Sharjah ocupă în prezent locul opt în prima ligă din Emirate, cu 13 puncte, lider fiind Al Ain, cu 21 de puncte.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)

* Sursa foto: Sharjah FC / Twitter.com


populare
astăzi

1 Ce nu s-a spus despre fetiţa salvată din lacul îngheţat. „Adevăratul erou este altcineva"

2 Țara lui Plaha / El este noul președinte al Tribunalului București / E în Tribunal de 3 săptămâni și n-ar fi intrat la nicio ședință de judecată (surse) /

3 VIIDEO „Ieșiți public, doamnă von der Leyen, și spuneți adevărul! Să știe și cetățenii!” / Rares Bogdan, discurs dur în Parlamentul European!

4 Cât a ajuns factura la gaze pentru Iulia Albu în această iarnă: „Oare este o glumă?”

5 BREAKING România, pe ciudata listă neagră a lui Putin cu „dușmanii Rusiei”