Fotbal: Cupa Italiei - Ciprian Tătăruşanu, titular la AC Milan în partida cu Inter Milano (1-2)

Portarul român Ciprian Tătăruşanu a fost titular la AC Milan în partida pierdută la limită în faţa rivalei Inter Milano (scor 1-2), marţi seara, în sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal.

Milan a condus cu 1-0 la pauză, graţie golului marcat de suedezul Zlatan Ibrahimovic (31), însă Inter a restabilit egalitatea în repriza secundă, prin belgianul Romelu Lukaku, care a transformat un penalty (71), iar apoi a dat lovitura în finalul jocului, prin danezul Christian Eriksen, autorul golului victoriei în urma unei lovituri libere (90+7).

De menţionat că AC Milan a evoluat în inferioritate numerică din minutul 58, după ce Ibrahimovic a văzut al doilea cartonaş galben, fiind eliminat.

Tătăruşanu a avut o evoluţie remarcabilă în acest joc, pe parcursul căruia a reuşit câteva intervenţii foarte bune.

Portarul Ionuţ Radu a fost, în schimb, doar rezervă la Inter Milano.

În semifinalele Cupei Italiei, programate tur-retur luna viitoare, Inter Milano va avea ca adversară câştigătoarea întâlnirii dintre Juventus Torino şi SPAL Ferrara, programată miercuri, când va avea loc şi partida dintre Atalanta Bergamo şi Lazio Roma, echipa fundaşului român Ştefan Radu.

Ultimul meci din sferturile de finală ale Cupei Italiei, SSC Napoli - Spezia, este programat joi.
AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)