Fotbal: Cupa României - sferturi de finală

ACS Poli Timișoara, FC Voluntari, CS Universitatea Craiova și Astra Giurgiu s-au calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, în urma sferturilor de finală desfășurate de marți până joi.

Semifinalele sunt programate tur-retur, pe 26 aprilie și 17 mai, iar finala se va juca pe 27 mai.

Rezultate:
Marți 28 martie
(+) ACS Poli Timișoara — CFR Cluj 0-0, după prelungiri; 6-5, la loviturile de departajare, stadion ''Dan Păltinișanu'' — Timișoara
Au executat în ordine loviturile de departajare: Filipe Nascimento 0-1 (gol), Octavian Drăghici 1-1 (gol), Tiago Lopes 1-2 (gol), Josip Fucek 2-2 (gol), Tomislav Gomelt 2-3 (gol), Bogdan Străuț 2-3 (ratare — a apărat Mihai Mincă), Ionuț Larie 2-3 (ratare — apără Vasile Curileac), Josip Soljic 3-3 (gol), Billel Omrani 3-4 (gol), Cristian Bărbuț 4-4 (gol), Cristian Bud 4-5 (gol), Cristian Scutaru 5-5 (gol), Ciprian Deac 5-5 (ratare — apără Vasile Curileac), George Alexandru Neagu 6-5 (gol).
Cartonaș roșu: Alin Șeroni (Poli, 50).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galați); arbitri asistenți: Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin), Sebastian Stoianov (Constanța); arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin)
Observatori: Cornel Sorescu (Pitești) — CCA, Adrian Lucaci (Arad) — FRF

Miercuri 29 martie
CS Mioveni — (+) FC Voluntari 1-2 (1-1), stadion Orășenesc — Mioveni
Au marcat: Andrei Neagoe (35), respectiv Florin Cernat (13), Gabriel Deac (90+1).
Cartonaș roșu: Daniel Novac (FC Voluntari) 90+4.
Arbitru: Iulian Dima (București); arbitri asistenți: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Gabriel Bârjac (Zalău); arbitru de rezervă: Alexandru Tudor (București)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) — CCA, Sorin Cojocaru (București) — LPF

(+) CS Universitatea Craiova — FC Dinamo București 0-0, după prelungiri; 6-5, la loviturile de departajare, stadion Municipal — Drobeta-Turnu Severin
Au executat în ordine loviturile de departajare: Sergiu Hanca 0-1 (gol), Gustavo 1-1 (gol), Patrick Petre 1-1 (ratare — pe lângă), Marius Briceag 2-1 (gol), Azer Busuladzic 2-2 (gol), Nicușor Bancu 3-2 (gol), Dan Nistor 3-3 (gol), Vladimir Screciu 3-3 (ratare — apără Vytautas Cerniauskas), Steliano Filip 3-4 (gol), Nicolai Calancea 4-4 (gol), Daniel Popa 4-5 (gol), Renato Kelic 5-5 (gol), Danu Spătaru 5-5 (ratare — peste poartă), Andrei Ivan 6-5 (gol).
Cartonaș roșu: Alex Băluță (CSU Craiova, 63).
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Vladimir Urzică (Piatra Neamț), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Corneliu Fecioru (București) — CCA, Ciprian Paraschiv (Iași) — FRF

Joi 30 martie
FC Viitorul Constanța — (+) Astra Giurgiu 1-3 (0-2), Complex Sportiv Academia Gheorghe Hagi — Teren Central — Ovidiu
Au marcat: Vlad Morar (61), respectiv Takayuki Seto (40), Constantin Budescu (44 — penalty), Daniel Florea (85).
Arbitru: Marcel Bîrsan (București); arbitri asistenți: Vasile Marinescu (București), Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Andrei Florin Chivulete (București)
Observatori: Adrian Vidan (București) — CCA, Felix Grigore (București) — FRF

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Anda Badea)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...

4 VIDEO Surpriză totală / Cine ar fi „gurul” discipol al lui Gregorian Bivolaru săltat de mascați. Eugen Mârtz era invitat mereu la B1TV, la emisiunea Al…

5 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu