Fotbal: Diego Maradona va lucra pentru FIFA

Fotbal: Diego Maradona va lucra pentru FIFA

Fostă vedetă a fotbalului argentinian și mondial, Diego Armando Maradona va lucra pentru FIFA, a anunțat joi organismul sportiv, scrie DPA.

Un purtător de cuvânt al FIFA a afirmat că Maradona va fi cooptat în cadrul FIFA ca o ''recunoaștere a contribuției și meritelor sale unice în fotbal''.

''FIFA caută cel mai bun mod pentru a colabora cu Diego Maradona, pentru a se asigura că că va avea un rol major în activitatea FIFA de a promova fotbalul pe întreg globul, prin implicarea sa în dezvoltarea proiectelor importante și în programul FIFA Legends'', a menționat reprezentantul FIFA.

Maradona a confirmat pe contul său de Facebook.

''Acum este oficial. În sfârșit, îmi voi îndeplini unul dintre visele mele de-o viață: să lucrez pentru transparentizarea FIFA cu oameni care iubesc fotbalul. Mulțumesc tuturor celor care m-au încurajat să accept această provocare'', a scris Maradona.

În cadrul FIFA mai lucrează două legende ale fotbalului mondial: olandezul Marco van Basten și croatul Zvonimir Boban.

AGERPRES/(autor: Adrian Drăguț, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 BREAKING Duplicitate de doi lei, ca la CCR / Priviți, „Olguțel” a votat cu Mercosur, la fel ca 9 din cei 11 pesediști din PE!

2 Momentul în care Trump citește din greșeală cu voce tare un bilet primit de la Marco Rubio la o întâlnire cu giganții petrolieri

3 „Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela

4 Două românce, prinse la Otopeni cu bani, bijuterii și ceasuri în valoare totală de 3 milioane euro

5 VIDEO „Am militat ca România să treacă la euro cât mai rapid. A fost o rezistență incredibilă, interese să rămânem așa”