Fotbal: Dinamo a învins-o pe FCSB (1-0) şi s-a calificat în sferturile Cupei României

FC Dinamo s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal după ce a învins-o pe FCSB cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri seara, pe Stadionul Dinamo din Bucureşti, într-un meci din optimile de finală.

Dinamo a câştigat prin golul slovacului Adam Nemec (55) şi şi-a luat revanşa după ce în urmă cu o săptămână pierdea cu acelaşi scor, în Şoseaua Ştefan cel Mare, într-un meci de campionat.

Dinamo a făcut un joc solid şi a controlat ostilităţile în prima repriză, în care FCSB a evoluat cu multe rezerve. ''Roş-albaştrii'' nu au fost mai inspiraţi nici după pauză, când antrenorul Toni Petrea a introdus patru dintre titulari.

FCSB a avut cea mai mare ocazie a primei reprize, în min. 33, când Oaidă a trimis mult peste poartă din poziţie ideală, de la 10 metri.

Echipa pregătită de Ionel Gane a fost mai ofensivă şi a creat pericol la poarta lui Vlad prin Fabbrini (18), şut pe lângă ţintă, Nemec (22), lovitură de cap reţinută de Vlad, şi Nepomuceno (24, 32).

Gazdele au avut ocazii şi în debutul reprizei secunde, când Nedelcu (48) a blocat şutul lui Nemec, iar debutantul Morsay (50) a ratat singur cu Vlad.

Olaru a tras modest din întoarcere (53), după care Dinamo a dat lovitura dintr-o fază fixă: Anton a centrat din lovitură liberă, iar Nemec a trimis foarte bine cu capul în colţul scurt al porţii (55).

FCSB a dominat ultima parte a meciului, dar Dinamo s-a apărat bine şi a scăpat cu bine la cele câteva ocazii de gol ale rivalilor. Croatul Vukusic (75) a avut o mare şansă, dar a ezitat să şuteze, iar Coman a reluat slab centrarea sa. Eşanu s-a remarcat la şutul din întoarcere al lui Oaidă (77) şi la mingea expediată de Olaru de la circa 22 de metri (85).

FCSB a ajuns la două eşecuri consecutive, după 0-1 cu Academica Clinceni pe teren propriu, în campionat.

Dinamo este a cincea echipă calificată în sferturi, după Chindia Târgovişte şi trei formaţii de liga a doua, Dunărea Călăraşi, Petrolul Ploieşti şi Universitatea Cluj.

FC Dinamo Bucureşti - FCSB 1-0 (0-0)
A marcat: Adam Nemec (55).
Bucureşti, Stadion Dinamo
Cupa României - optimi de finală

Dinamo: 12. Mihai Eşanu - 22. Deian Sorescu, 66. Ante Puljic (căpitan), 6. Marco Ehmann, 7. Steliano Filip - 10. Gevaro Nepomuceno (98. Andreas Mihaiu, 90), 5. Alexandru Răuţă (77. Vlad Achim, 80), 8. Paul Anton (55. Janusz Gol, 69), 31. Diego Fabbrini - 9. Magaye Gueye (26. Jonathan Morsay, 46), 17. Adam Nemec. Antrenor: Ionel Gane.
Rezerve neutilizate: 1. Gudmund Kongshavn - 3. Andrei Radu, 27. Ricardo Grigore, 30. Florin Bejan, 38. Ahmed Bani Mustafa.
FCSB: 99. Andrei Vlad - 2. Valentin Creţu, 6. Denis Haruţ, 16. Dragoş Nedelcu (căpitan; 9. Ante Vukusic, 66), 3. Ionuţ Panţîru - 20. Ionuţ Vînă (7. Florinel Coman, 46), 89. Adrian Şut (27. Darius Olaru, 46), 25. Ovidiu Perianu - 26. Răzvan Oaidă, 21. Alexandru Buziuc (10. Florin Tănase, 46), 92. Adrian Niţă (23. Ovidiu Popescu, 58). Antrenor: Anton Petrea.
Rezerve neutilizate: 12. Răzvan Udrea - 4. Andrei Miron, 22. Sorin Şerban, 28. Alexandru Pantea.

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - LPF
Cartonaşe galbene: Nepomuceno (38), Şut (45), Sorescu (46), Orsay (47), Tănase (81), Puljic (90+1).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

* Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”