Fotbal: Dinamo Bucureşti l-a cedat pe sud-africanul Mahlangu la Ludogoreţ Razgrad

Echipele Dinamo Bucureşti şi Ludogoreţ Razgrad au ajuns, marţi, la un acord pentru transferul definitiv al fotbalistului May Mahlangu (29 de ani) la campioana Bulgariei, potrivit site-ului oficial al clubului din Şoseaua Ştefan cel Mare.

Sosit la Dinamo în urma cu doi ani, May Mahlangu a adunat 72 de meciuri şi a înscris trei goluri în toate competiţiile, câştigând Cupa Ligii în 2017.

Component al primei reprezentative a Africii de Sud, Mahlangu şi-a început cariera europeană în Suedia la IFK Haessleholm (2008-2009) şi a mai evoluat pentru Helsingborg (2009-2013), IFK Goteborg (2014), Konyaspor (2014-2015), St. Truiden (2015-2016) înainte de a ajunge la Dinamo.

Ludogoreţ, care are în lot trei români, fundaşii Cosmin Moţi, Dragoş Grigore şi atacantul Claudiu Keşeru, a câştigat şapte titluri consecutive de campioană a Bulgariei.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)

Sursa foto: FC DINAMO BUCURESTI / Facebook


populare
astăzi

1 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

2 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

3 Așa o fi?

4 Un italian a refuzat să întrețină relații sexuale cu soția, iar femeia l-a reclamat la 112. Cum a motivat respingerea

5 „Suntem conduşi de Olguţa şi Claudiu Manda, asta este realitatea. Cea mai ascultată voce din partid nu este Sorin Grindeanu”