Fotbal: Dinamo Kiev a scăpat printre degete victoria cu Ferencvaros, în Liga Campionilor

Dinamo Kiev, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, a scăpat printre degete victoria în meciul cu Ferencvaros de la Budapesta, încheiat cu 2-2, miercuri seara, în Grupa G a Ligii Campionilor la fotbal, după ce formaţia ucraineană a condus cu 2-0.

Dinamo a avut 2-0 la pauză, prin golurile marcate de Viktor Ţîgankov (28 - penalty) şi Carlos De Pena (41), dar Fradi a revenit în joc în partea secundă, marcând prin Tokmac Chol Nguen (59). Presiunea gazdelor a crescut după ce Sidorciuk a primit al doilea cartonaş galben, Ferencvaros reuşind egalarea prin Franck Boli (90), la o fază în care mijlocaşul român Tudor Băluţă a avut un plasament greşit. Băluţă a debutat oficial la Dinamo în min. 89, fiind introdus chiar înaintea fazei amintite.

La gazde, antrenate de fostul atacant ucrainean Serghei Rebrov, care a făcut carieră la Dinamo Kiev, francezul Aissa Laidouni (ex-FC Voluntari) a fost introdus în min. 65 şi a primit un cartonaş galben în min. 71.

În capul de afiş al serii, FC Barcelona a învins-o pe Juventus cu 2-0, la Torino. Catalanii s-au impus prin golurile marcate de Ousmane Dembele (14) şi Lionel Messi (90+1 - penalty).

Meciul de la Torino nu a putut oferi un duel între vedetele Cristiano Ronaldo (Juve) şi Lionel Messi (Barcelona), din cauza faptului că portughezul este pozitiv la COVID-19, dar Messi şi-a pus amprenta asupra partidei, servindu-l decisiv pe Dembele şi marcând al doilea gol.

Manchester United a realizat scorul zilei, 5-0 cu RB Leipzig, dar ''diavolii roşii'' au marcat patru goluri în ultimul sfert de oră. Rashford a reuşit un hat-trick, celelalte goluri fiind semnate de Greenwood şi Martial. United a obţinut cea mai clară victorie a sa din faza grupelor după 2013.

Lazio, decimată de accidentări şi de cazuri de coronavirus, a remizat cu FC Bruges, 1-1, în deplasare. Portarul Reina a salvat acest punct pentru Lazio în repriza secundă.

Sevilla a câştigat la limită cu Rennes, 1-0, prin golul lui Luuk de Jong, dar andaluzii au avut şi două bare, prin Munir şi Joan Jordan.

Rezultatele de miercuri:
Grupa E
FC Krasnodar - Chelsea 0-4
Au marcat: Callum Hudson-Odoi 37, Timo Werner 76 - penalty, Hakim Ziyech 79, Christian Pulisic 90.
Jorginho (Chelsea) a ratat un penalty în min. 14 (bară).

Borussia Dortmund - Zenit Sankt Petersburg 2-0
Au marcat: Jadon Sancho 78 - penalty, Erling Braut Haaland 90+1.

FC Bruges - Lazio 1-1
Au marcat: Hans Vanaken 42 - penalty, respectiv Joaquin Correa 14.

Ferencvaros - Dinamo Kiev 2-2
Au marcat: Tokmac Chol Nguen 59, Franck Boli 90, respectiv Viktor Ţîgankov 28 - penalty, Carlos De Pena 41.
Cartonaş roşu: Serghei Sidorciuk (Dinamo) 86.

Juventus - FC Barcelona 0-2
Au marcat: Ousmane Dembele 14, Lionel Messi 90+1 - penalty.
Cartonaş roşu: Merih Demiral (Juventus) 85.

Manchester United - RB Leipzig 5-0
Au marcat: Mason Greenwood 21, Marcus Rashford 76, 78, 90+2, Anthony Martial 87 - penalty.

Clasament:
1 Manchester United 2 2 0 0 7-1 6
2 Paris Saint-Germain 2 1 0 1 3-2 3
3 RB Leipzig 2 1 0 1 2-5 3
4 Istanbul Başakşehir 2 0 0 2 0-4 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

2 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

3 Document secret rusesc obținut de Washington Post

4 Foarte interesante amănunte...

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”