Fotbal: Dinamo, ultima echipă calificată în sferturile Cupei României

Dinamo București s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, joi seara, după ce a învins-o în deplasare pe Gaz Metan Mediaș cu scorul de 3-1 (0-0), în ultimul meci din optimile competiției.

Dinamo a ratat două ocazii bune de gol în prima repriză, prin Dorin Rotariu, iar după pauză portarul gazdelor, Răzvan Pleșca, a respins o minge expediată cu capul de atacantul Adam Nemec (53). Dinamo a deschis scorul prin fundașul spaniol José Antonio Romera Navarro (60), bine găsit în careu de Azer Busuladzic.

Gaz Metan a egalat peste doar șapte minute, prin ex-dinamovistul Mircea Axente, cu capul, din centrarea lui Iulian Cristea. Daniel Popa, introdus în locul lui Nemec, și-a făcut imediat simțită prezența, dar Pleșca a fost la post în min. 75. În min. 77, Popa a centrat în fața porții, după o eroare a lui Cristea, iar Ionuț Buzean a deviat balonul în propria poartă.

Dinamo a încheiat conturile în prelungiri, prin Dan Nistor (90+3), după ce tot el ratase o ocazie mare câteva minute mai devreme.

Prima parte a meciului de la Mediaș s-a desfășurat pe ninsoare, dar terenul de joc s-a prezentat în condiții bune.

Echipa antrenată de Ioan Andone și-a luat astfel revanșa după eșecul categoric suferit în campionat la Mediaș, cu 0-4.

În sferturi s-au mai calificat ACS Poli Timișoara, CS Universitatea Craiova, CFR Cluj, FC Voluntari, CS Mioveni, Astra Giurgiu și FC Viitorul.

Sferturile de finală vor avea loc pe 29 martie, semifinalele se vor juca tur (26 aprilie) — retur (17 mai), iar finala se va disputa în data de 27 mai.

CS Gaz Metan Mediaș — Dinamo București 1-3 (0-0), Stadion Gaz Metan — Mediaș
Au marcat: Mircea Axente (67), respectiv José Antonio Romera Navarro (60), Ionuț Buzean (77, autogol), Dan Nistor (90+3).
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Dan Grigore Botescu (București)
Observatori: Cornel Sorescu (Pitești) — CCA, Octavian Goga (Brașov) — FRF

AGERPRES (AS-editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)