Fotbal: Doi jucători din Serie A au fost suspendaţi câte un meci pentru blasfemie

Doi jucători din Serie A au primit suspendare câte un meci pentru blasfemie, ei făcând astfel de remarci în timpul unor partide din prima ligă italiană de fotbal, scrie BBC.

Conform sursei este vorba despre mijlocaşul Francesco Magnanelli, de la echipa Sassuolo, unde evoluează şi fundaşul român Vlad Chiricheş, şi de Matteo Scozzarella, mijlocaş la Parma, care au fost auziţi când au făcut asemenea afirmaţii în timpul unor incidente separate.

Potrivit Regulamentului Federaţiei italiene de fotbal, jucătorilor le este interzis să jignească sau să ia în derâdere numele Domnului, iar din 2010 Federaţia sancţionează astfel de remarci.

În 2018 şi mijlocaşul lui Udinese, Rolando Mandragora, a fost sancţionat pentru blasfemie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Rețeaua caschetelor roșii...

2 România este năclăită de astfel de specimene

3 Ilie Bolojan, aplaudat în Cetatea Oradea, când a ieșit dintr-un restaurant alături de partenera sa. Reacția oamenilor a devenit virală

4 Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”

5 Declarație șoc de la Kremlin / Putin anunță că războiul din Ucraina „se apropie de sfârșit”. Condiția pusă pentru întâlnirea cu Zelenski