Fotbal: Echipa antrenată de Șumudică a urcat pe podium în Turcia; Lung jr a apărat un penalty

Kayserispor, echipă antrenată de românul Marius Șumudică, a urcat pe podium în campionatul de fotbal al Turciei, după ce a învins-o pe Antalyaspor cu scorul de 2-0, vineri, pe teren propriu, în etapa a cincea, meci în care Silviu Lung jr a apărat un penalty.

Stéphane Badji a deschis scorul în primul minut de joc, iar în minutul 65 oaspeții au primit penalty, dar Lung jr a apărat șutul celebrului atacant camerunez Samuel Eto'o. Victoria gazdelor a fost parafată de reușita lui Umut Bulut (77).

Lung a fost integralist la Kayserispor, în timp ce Cristian Săpunaru a fost introdus în min. 21, în locul camerunezului Jean-Armel Kana-Biyik.

Fernando Boldrin (ex-Concordia, Astra, FCSB) a fost doar rezervă, iar portughezul Tiago Lopes (ex-CFR Cluj) a fost integralist.

În clasament, pe primul loc se află Galatasaray, cu 10 puncte, urmată de Beșiktaș, 10 puncte, ambele din 4 jocuri, podiumul fiind completat de Kayserispor, 10 puncte (5 j), etc.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 VIDEO „Vom face un referendum și vom câștiga. Ne vom lua țara înapoi”

2 „A devenit partidul capitalistului” / Sfârșitul unuia dintre cei mai importanți actori politici care au dominat România din 1990?

3 Lecții pentru întreaga lume din mica Ungarie

4 O informație care dă fiori...

5 „Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre in comă