Fotbal: Falcao are 11 goluri din 12 șuturi pe spațiul porții în campionatul Franței

Atacantul columbian Radamel Falcao a reușit o dublă în victoria de vineri cu 4-0 a lui AS Monaco de la Lille și a ajuns la 11 goluri din 12 șuturi pe spațiul porții în actuala ediție a campionatului de fotbal al Franței.

Falcao a marcat în minutele 48 și 73, ultimul gol din penalty. Monegascii au punctat în prima repriză prin Stevan Jovetic (24) și Rachid Ghezzal (30).

Falcao a remarcat după meci că nici atunci când juca la FC Porto nu înscria atât de mult, relatează L'Equipe.

Lille este o mare dezamăgire sub conducerea faimosului tehnician argentinian Marcelo Bielsa, numit în această vară.

În celălalt meci de vineri, Nice a fost stopată acasă de modesta Angers, scor 2-2. Oaspeții au condus chiar cu 2-0, după reușitele lui Mateo Pavlovic (13) și Karl Toko Ekambi (34). Nice a revenit prin penalty-ul transformat de Mario Balotelli (39) și autogolul lui Ismael Traore (76).

Celelalte întâlniri ale etapei sunt programate sâmbătă și duminică.

În clasament conduce PSG, 18 puncte (6 jocuri), urmată de Monaco, 18 p, Saint-Etienne, 13 p (6 j), Bordeaux, 12 p (6 j) etc. Nantes, echipa lui Ciprian Tătărușanu, este pe locul 8, cu 10 puncte din șase jocuri. Lille, care n-a mai câștigat din prima etapă, are 5 puncte și ocupă locul 17.

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ada Vîlceanu)

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”