Fotbal: FC Barcelona a cucerit Supercupa Spaniei pentru a 13-a oară

Echipa de fotbal FC Barcelona a cucerit Supercupa Spaniei pentru a 13-a oară în istoria sa, învingând cu scorul de 2-1 formaţia FC Sevilla, duminică seara, la Tanger, în Maroc.

Andaluzii au deschis scorul prin Pablo Sarabia (min. 9), însă Barca a reuşit să restabilească egalitatea în finalul primei reprize, prin fundaşul Gerard Pique (min. 42). Catalanii au marcat golul victoriei în repriza secundă, prin francezul Ousmane Dembele (min. 78).

De menţionat că Sevilla a beneficiat de o lovitură de la 11 m, în finalul partidei (90+1), executată de Wissam Ben Yedder, al cărui şut a fost respinsă însă de portarul Ter Stegen.

FC Barcelona, campioana en titre a Spaniei şi câştigătoarea Cupei Spaniei, a realizat tripla naţională în acest an, graţie succesului în faţa Sevillei.

Totodată, starul argentinian Lionel Messi, noul căpitan al Barcelonei după plecarea lui Andres Iniesta, a devenit cel mai galonat jucător din istoria clubului catalan, trecându-şi în palmares al 33-lea trofeu.

În faţa a 45.000 de spectatori au evoluat echipele:
Sevilla: Vaclik - Jesus Navas, Mercado (Ben Yedder, 84), Kjaer, Sergi Gomez, Escudero - Banega, Roque Mesa - Sarabia (Aleix Vidal, 71), Franco Vazquez - Muriel (Andre Silva, 60).
Barcelona: Ter Stegen- Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Arthur (Coutinho, 52), Busquets, Rafinha (Rakitic, 46) - Dembele (Arturo Vidal, 86), Luis Suarez, Messi.

Arbitru: Carlos del Cerro Grande.
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: fcbarcelona/ Facebook.com