Fotbal: FC Barcelona continuă marșul spre trofeul Ligii Campionilor, după 3-1 cu Arsenal

FC Barcelona a învins-o pe Arsenal Londra cu scorul de 3-1 (1-0), miercuri seara, pe Camp Nou, și s-a calificat fără emoții în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Catalanii, învingători în tur cu 2-0, au câștigat prin golurile tripletei MSN (NSM în ordinea cronologică a reușitelor din acest meci, n. red.). Neymar (18) a deschis scorul după o lansare a lui Suarez, ''tunarii'' au egalat după pauză, prin egipteanul Mohamed Elneny (51), după o minge venită de la Alexis Sanchez, uruguayanul Luis Suarez (65) a adus-o din nou pe deținătoarea trofeului în avantaj, din voleu, la centrarea lui Dani Alves, iar Lionel Messi (88) a închis tabela, cu un lob peste portarul Ospina.

Messi a avut prima ocazie a partidei (17), dar Ospina s-a opus salvator. Flamini a semnat prima oportunitate a londonezilor, dar șutul său de la distanță a trecut peste poartă (26).

Ospina a mai intervenit o dată, la șutul lui Neymar (30), brazilianul nereușind să îl învingă pe goalkeeper nici în minutul 39.

Oaspeții au avut trei șanse de gol până la pauză, prin Elneny (38), al cărui șut a fost blocat de Mathieu, Alexis Sanchez (39) nu a nimerit ținta, iar Welbeck (41) a ratat singur cu portarul.

În repriza secundă, Ospina a fost providențial în fața lui Messi (56), Arsenal având alte trei șanse de gol. Welbeck (67) a nimerit bara, Alexis Sanchez (80) nu a reușit să îl învingă pe portarul ter Stegen, care s-a opus și lui Giroud.

În sferturile de finală s-au mai calificat Wolfsburg, Real Madrid, Benfica, PSG, Manchester City și Atletico Madrid.

FC Barcelona — Arsenal Londra 3-1 (1-0)
Au marcat: Neymar (18), Luis Suarez (65), Lionel Messi (88), respectiv Mohamed Elneny (51).
Barcelona, Camp Nou: 76.092 spectatori
Liga Campionilor — optimi de finală (retur)
În tur: 2-0

FC Barcelona: Marc-Andre ter Stegen — Daniel Alves, Javier Mascherano, Jeremy Mathieu, Jordi Alba — Ivan Rakitic (Arda Turan, 77), Sergio Busquets, Andres Iniesta (căpitan; Sergi Roberto, 72) — Lionel Messi, Luis Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.
Arsenal: David Ospina — Hector Bellerin, Laurent Koscielny (căpitan), Gabriel Paulista, Nacho Monreal — Mathieu Flamini (Francis Coquelin, 45), Mohamed Elneny — Alex Iwobi (Olivier Giroud, 73), Mesut Ozil, Alexis Sanchez — Danny Welbeck (The Walcott, 73). Antrenor: Arsene Wenger.

Arbitru: Serghei Karasev (Rusia)
Cartonașe galbene: Flamini (32), Gabriel Paulista (35), Alexis Sanchez (50), Arda Turan (79), Giroud (85).

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...