Fotbal: FC Barcelona, cu multe rezerve, învinsă de Celta Vigo în La Liga

FC Barcelona, cu multe rezerve, a fost învinsă cu 2-0 în deplasare de Celta Vigo, sâmbătă, în etapa a 36-a, antepenultima din campionatul de fotbal al Spaniei, catalanii fiind deja siguri de câştigarea titlului.

Ernesto Valverde a menajat opt jucători în vederea meciului de marţi de la Liverpool, semifinala retur a Ligii Campionilor. Cu toate măsurile de precauţie, Barca a pierdut în startul partidei un fotbalist important, Ousmane Dembele, care s-a accidentat la coapsă.

Golurile au fost înscrise de Maxi Gomez, în minutul 67, şi Iago Aspas, în minutul 88, din penalty. Celta a făcut un pas mare spre salvarea de la retrogradare, fiind acum pe locul 14, cu 40 de puncte, la 5 puncte de primul loc retrogradabil, pe care se află Real Valladolid, ce are un meci mai puţin disputat.

Rezultate:
sâmbătă
Celta Vigo - FC Barcelona 2-0
Au marcat: Maxi Gomez (67), Iago Aspas (88 - pen)

Deportivo Alaves - Real Sociedad 0-1
A marcat: Manu Garcia (24 - autogol)

Levante - Rayo Vallecano 4-1
Au marcat: Jose Campana (14), Ruben Vezo (43), Jason (85), Enis Bardhi (90), respectiv Alvaro Garcia (71)
Cartonaş roşu: Adri Embarba (Rayo, 82)

Espanyol - Atletico Madrid 3-0
Au marcat: Diego Godin (45, autogol), Borja Iglesias (52, 89 - pen)

vineri
Sevilla FC - Leganes 0-3
Au marcat: Youssef En Nesyri (8), Martin Braithwaite (20), Oscar (82)

Celelalte meciuri ale etapei au loc duminică.

Barcelona are 83 de puncte şi este urmată de Atletico Madrid, 75 de puncte, şi Real Madrid, 65 de puncte (35 de jocuri), Getafe, 55 p (35 j), Sevilla, 55 p, Valencia, 52 p (35 j) etc. AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Gabriela Badea)

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”