Fotbal: FC Barcelona, învingătoare pe ''Old Trafford'', 1-0 cu Manchester United, în sferturile Ligii Campionilor

FC Barcelona a învins-o pe Manchester United cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe ''Old Trafford'', în prima manşă din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Soarta partidei a fost decisă de autogolul lui Luke Shaw (12), la mingea trimisă cu capul de Luis Suarez, la centrarea lui Leo Messi. Iniţial, arbitrul asistent a semnalizat ofsaid la Suarez, dar arbitrajul video a decis că golul a fost valabil.

United a avut o şansă bună de gol prin portughezul Diogo Dalot, dar acesta a ratat la centrarea lui Rashford, care a avut şi el o oportunitate notabilă.

Suarez a tras în plasa laterală, iar De Gea apărat şutul lui Coutinho, la cele mai mari ocazii ale catalanilor.

Manşa secundă se va juca în data de 16 aprilie, pe Camp Nou, unde Barca nu a pierdut în Liga Campionilor din 2013.

Pe ''Old Trafford'' au evoluat echipele:
Manchester United: De Gea - Ashley Young (căpitan), Smalling, Lindelof, Shaw - Fred, McTominay, Pogba - Dalot (Lingard, 74), Romelu Lukaku (Martial, 68), Rashford (Andreas Pereira, 85). Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.
FC Barcelona: Ter Stegen - Nelson Semedo, Piqué, Lenglet, Jordi Alba - Rakitic, Busquets (Alena, 90+3), Arthur (Sergi Roberto, 66) - Messi (căpitan), Luis Suarez, Coutinho (Arturo Vidal, 65). Antrenor: Ernesto Valverde.

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia).
Cartonaşe galbene: Young (20), Lingard (76), Smalling (86), Busquets (18), Vidal (71).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)