Fotbal: FC Barcelona şi Real Madrid, la primele înfrângeri în campionatul Spaniei

Echipele FC Barcelona şi Real Madrid, ocupantele primelor două locuri în campionatul de fotbal al Spaniei, au suferit primele eşecuri de la debutul acestui sezon, miercuri seara, în cadrul etapei a 6-a din Primera Division.

FC Barcelona s-a înclinat la limită pe terenului lui Leganes (1-2), după ce a condus cu 1-0 la pauză, prin golul brazilianului Coutinho (12). Gazdele au întors rezultatul în repriza secundă, graţie reuşitelor lui Nabil El Zhar (52) şi Oscar Rodriguez (53).

Real Madrid a fost învinsă fără drept de apel, cu 3-0, în partida disputată în deplasare cu FC Sevilla, andaluzii înscriind toate cele trei goluri în prima repriză, prin Andre Silva (17, 21) şi Wissam Ben Yedder (39). De menţionat că madrilenii au încheiat meciul în 10 jucători, după ce fundaşul Marcelo a părăsit terenul în minutul 72, din cauza cauza unei accidentări, în condiţiile în care antrenorul lui Real efectuase deja toate schimbările.

În ciuda acestor eşecuri, FC Barcelona şi Real Madrid au rămas pe primele poziţii ale clasamentului, la egalitate de puncte (13), urmate de Atletico Madrid, 11 puncte, FC Sevilla şi Alaves, cu câte 10 puncte.

Rezultate:
Marţi
Espanyol Barcelona - Eibar 1-0
A marcat: Hermoso (68).

Real Sociedad - Rayo Vallecano 2-2
Au marcat: Bautista (5), Willian Jose (78), respectiv Advincula (31), Trejo (36 - penalty).

Atletico Madrid - SD Huesca 3-0
Au marcat: Griezmann (16), Partey (29), Koke (33).

Miercuri
Leganes - FC Barcelona 2-1
Au marcat: El Zhar (52), Rodriguez (53), respectiv Coutinho (12).

Athletic Bilbao - Villarreal 0-3
Au marcat: Fornals (66), Funes Mori (80), Toko Ekambi (89).

CF Valencia - Celta Vigo 1-1
Au marcat: Batshuayi (25), respectiv Aspas (82).

FC Sevilla - Real Madrid 3-0
Au marcat: Andre Silva (17, 21), Ben Yedder (39).

Joi se dispută partidele Alaves - Getafe, Valladolid - Levante şi Girona - Betis Sevilla.
AGERPRES (editor: Mihai Dragomir; editor online: Magdalena Tănăsescu)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...