Fotbal: FC Barcelona, ținută 'în șah' pe Camp Nou de Celta Vigo

Liderul din La Liga, FC Barcelona, a fost ținută sâmbătă ''în șah'' chiar pe Camp Nou, de Celta Vigo, partida din etapa a 14-a încheindu-se 2-2 (1-1).

Iago Aspas a deschis scorul, în minutul 20, pentru oaspeți, pentru ca după doar două minute catalanii să restabilească egalitatea prin reușita lui Lionel Messi. Luis Suarez a adus-o pe FC Barcelona în avantaj, printr-un gol marcat după pauză, în minutul 62, dar Celta Vigo a reușit egalarea în minutul 70, prin Maximiliano Gomez Gonzalez.

În minutul 90+6, Barcelona a ratat victoria la ultima fază a meciului, după ce Messi a trimis puțin pe lângă poartă din lovitură liberă.

Într-o partidă disputată vineri, Malaga și Levante au încheiat la egalitate, 0-0.

Sâmbătă seara vor mai avea loc partidele Atletico Madrid — Real Sociedad, FC Sevilla — Deportivo La Coruna, Athletic Bilbao — Real Madrid, iar duminică se vor disputa Leganes — Villarreal, Getafe — Valencia, Eibar — Espanyol Barcelona, Las Palmas — Betis Sevilla, ultima confruntare urmând să se dispute luni, între Girona și Alaves.

În clasament conduce FC Barcelona, cu 36 puncte, urmată de Valencia, 31 puncte și Atletico Madrid 27 puncte.

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?