Fotbal: FC Viitorul, noul lider al Ligii I, după 2-1 cu Concordia, la Chiajna

FC Viitorul Constanța este noul lider al Ligii I de fotbal, după ce a învins-o în deplasare pe Concordia Chiajna, cu scorul de 2-1 (1-0), luni seara, în ultimul meci din etapa a 20-a.

FC Viitorul are un avans de două puncte față de următoarele două clasate, Gaz Metan Mediaș și Steaua.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi s-a impus prin golurile marcate de Romario Benzar (12), din lovitură liber de la 17 metri, și Florin Purece (70), fost jucător al Concordiei, introdus după pauză.

Marian Cristescu (85) a marcat golul ilfovenilor, care au forțat egalarea pe final.

Concordia a avut și o bară transversală, la un șut al lui Robert Răducanu (56).

În min. 55 al partide, un stâlp de nocturnă s-a stins, însă meciul a continuat. Becurile s-au reaprins apoi pe parcursul reprizei secunde.

FC Viitorul s-a impus și în tur cu același scor.

FC Viitorul e neînvinsă de cinci meciuri, iar pe ultimele patru le-a câștigat.

Concordia a pierdut cele patru jocuri care au urmat după victoria cu Steaua.

Concordia a câștigat un singur meci cu Viitorul din zece jucate în campionat (4 victorii FC Viitorul, 5 egaluri).

CS Concordia Chiajna — FC Viitorul Constanța 1-2 (0-1), Stadion "Concordia" — Chiajna
Au marcat: Marian Cristescu (85), respectiv Romario Benzar (12), Florin Purece (70).
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești/Argeș); arbitri asistenți: Valentin Avram (București), Daniel Hulubei (Vaslui); arbitru de rezervă: Dan Grigore Botescu (București)
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) — CCA, Valer Șulea (Brașov) — LPF

AGERPRES (AS/editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)