Fotbal: FC Viitorul s-a calificat în sferturile Cupei României, după o victorie la loviturile de departajare

FC Viitorul Constanţa s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formaţia Poli Iaşi cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare, după miezul nopţii de marţi spre miercuri, în Copou, într-un meci în care scorul a fost egal, 2-2, atât după 90 de minute, cât şi după 120 de minute.

FC Viitorul a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Ianis Hagi (16 - penalty), în urma unui fault comis asupra sa de Andrei Sin, şi de Alexandru Măţan (39), din foarfecă. Ieşenii au revenit după pauză, marcând prin olandezul Moussa Sanoh (55) şi prin Cosmin Frăsinescu (75), egalarea venind într-un moment în care gazdele jucau în zece oameni, după ce Andrei Cristea a fost eliminat în min. 72 pentru proteste. Cristea fusese introdus pe gazon în min. 56.

La loviturile de departajare, pentru echipa antrenată de Gheorghe Hagi au transformat Hagi jr, Ciobanu, Achim, Casap şi Houri, iar de la ieşeni au înscris Platini, Qaka şi Bădic, iar Ndongala a şutat în bară.

În sferturile Cupei României, s-au mai calificat Universitatea Craiova, deţinătoarea trofeului, şi FC Hermannstadt, finalista din sezonul trecut.

CSM Politehnica Iaşi - FC Viitorul Constanţa 2-2 (0-2, 2-2), după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare, Stadion ''Emil Alexandrescu'' - Iaşi
Au marcat: Moussa Sanoh (55), Cosmin Frăsinescu (75), respectiv Ianis Hagi (16 - penalty), Alexandru Măţan (39).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Ianis Hagi 0-1 (gol), Platini 1-1 (gol), Andrei Ciobanu 1-2 (gol), Kamer Qaka 2-2 (gol), Vlad Achim 2-3 (gol), Narcis Bădic 3-3 (gol), Carlo Casap 3-4 (gol), Daudet Ndongala 3-4 (ratare - bară), Lyes Houri 3-5 (gol).
Cartonaş roşu: Andrei Cristea (Poli Iaşi, 72).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vlad Bârleanu (Bucureşti), Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureş)
Observatori: Costin Ioan Toma (Piatra Neamţ) - CCA, Daniel Scânteie (Bacău) - FRF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)