Fotbal feminin: Cupa Mondială 2019 - Anglia, prima calificată în semifinale

Echipa Angliei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal feminin ediţia 2019, învingând cu scorul de 3-0 formaţia Norvegiei, în primul meci din sferturile de finală ale acestei competiţii, disputat joi la Le Havre (Franţa).

Golurile au fost marcate de Jill Scott (3), Ellen White (40) şi Lucy Bronze (57). Anglia a ratat şi o lovitură de la 11 m, prin Nikita Parris, în minutul 83.

Englezoaicele vor înfrunta în penultimul act câştigătoarea întâlnirii dintre selecţionatele Franţei şi Statelor Unite, programată vineri seara la Paris.

Naţionala Angliei, antrenată de Phil Neville, s-a clasat pe locul al treilea la Mondialul din 2015, cel mai bun rezultat din istoria sa.

Sâmbătă se vor disputa ultimele două partide din semifinalele CM 2019, Italia - Olanda (la Valenciennes) şi Germania - Suedia (la Rennes). AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA