Fotbal feminin: Germania, prima sfertfinalistă de la Cupa Mondială din Franţa

Echipa Germaniei este prima calificată în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal feminin din Franţa, după ce a învins Nigeria cu scorul de 3-0, sâmbătă, la Grenoble, în optimile de finală.

Căpitanul Alexandra Popp a deschis scorul (20), Sara Daebritz a majorat diferenţa (27), din penalty, cel de-al treilea gol fiind marcat de Lea Schueller (82).

Nigeria nu a ajuns decât o singură dată în sferturile Cupei Mondiale, în 1999.

Dublele campioane mondiale (2003 şi 2007) vor juca în sferturi contra câştigătoarei dintre Suedia şi Canada, meci care va avea loc luni.

Germania ar putea conta în meciul din sferturi şi pe vedeta ei, Dzsenifer Marozsan, care şi-a fracturat un deget la debutul în competiţie.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!