Fotbal: Florin Andone a adus victoria lui Brighton în campionatul Angliei

Internaţionalul român Florin Andone a adus sâmbătă victoria lui Brighton, înscriind unicul gol al meciului de acasă cu lanterna roşie Huddersfield, din etapa a 29-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Atacantul, introdus în minutul 57 în locul lui Glenn Murray, a marcat în minutul 78 cu o lovitură de cap şi a ajuns la cinci goluri pentru Brighton în toate competiţiile. Andone evoluează din vara anului trecut la echipa engleză. Fotbalistul venea după o suspendare de trei meciuri.

Tot sâmbătă, Manchester City s-a impus cu 1-0 la Bournemouth şi a urcat provizoriu pe primul loc. Manchester United a învins-o neaşteptat de greu pe Southampton, 3-2 acasă, cu golul victoriei reuşit în minutul 89.

Rezultate:
Tottenham Hotspur - Arsenal 1-1
Au marcat: Harry Kane (74, penalty), respectiv Aaron Ramsey (16)
Penalty ratat: Aubameyang (Arsenal, 90)
Cartonaş roşu: Lucas Torreira (Arsenal, 90+5)

Wolverhampton Wanderers - Cardiff City 2-0
Au marcat: Diogo Jota (15), Jimenez Jimenez (18)

Manchester United - Southamton 3-2
Au marcat: Andreas Pereira (53), Romelu Lukaku (59, 89), respectiv Yann Valery (26), James Ward-Prowse (75)

Burnley - Crystal Palace 1-3
Au marcat: Ashley Barnes (90), respectiv Bardsley (15 autogol), Michy Batshuayi (48), Wilfried Zaha (76)

Brighton & Hove Albion - Huddersfield Town 1-0
A marcat: Florin Andone (79)

Bournemouth - Manchester City 0-1
A marcat: Riyad Mahrez (55)

Sâmbătă se mai joacă meciul West Ham United - Newcastle United, iar duminică sunt programate întâlnirile Watford -
Leicester, Fulham - Chelsea şi Everton - Liverpool.

Lider este Manchester City, cu 71 de puncte, urmată de Liverpool, 69 p (28 de jocuri), Tottenham, 61 p, Manchester United, 58 p, Arsenal, 57 p, Chelsea, 53 p (27 j) etc.

Brighton se află pe locul 15, cu 30 de puncte din 28 de meciuri, la 5 puncte de primul loc retrogradabil, pe care este Cardiff.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Alexandru Cojocaru)

2 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

3 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

5 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu