Fotbal: Florin Andone, incert pentru prima etapă din Premier League

Atacantul român Florin Andone, venit în această vară la Brighton and Hove Albion, este incert pentru meciul de sâmbătă cu Watford din prima etapă a campionatului de fotbal al Angliei, nefiind complet refăcut după o accidentare în zona inghinală, a anunţat antrenorul Chris Hughton, citat de Reuters.

Andone, transferat de la echipa spaniolă Deportivo La Coruna, nu a evoluat în amicalul cu formaţia franceză Nantes (2-1), iar Hughton a spus că nu vrea să rişte deloc cu jucătorul său.

"Nu ne putem permite asta. Dacă vă uitaţi ce program avem, ne aşteaptă meciuri mari şi vrem să avem toţi jucătorii la dispoziţie", a declarat Hughton pentru ziarul local The Argus. "Problema lui Florin a fost în zona inghinală. A trecut acum peste ea şi vrem să-l menajăm... e un sezon lung şi greu şi toţi jucătorii noi pe care i-am adus vor juca un rol important", a adăugat tehnicianul.

Alţi doi jucători ai lui Brigthon, atacantul Jurgen Locadia (zona inghinală) şi extrema Jose Izquierdo (problemă musculară) sunt incerţi pentru debutul de campionat, în timp ce atacantul Glenn Murray ar putea reveni după ce a acuzat dureri de spate.
AGERPRES


populare
astăzi

1 Barje scufundate în Dunăre / operațiune complexă pentru salvarea Unității 2 Cernavodă

2 Jumătate sunt de la PSD / Peste 50 de parlamentari, instruiți la școlile SRI și MApN...

3 Președintele iranian, Pezeshkian, se îndoiește de identitatea noului lider suprem

4 Dezbatere aprinsă / Prețurile din Brașov și Bran, mai mari ca în vestul Europei?

5 Contracte de muncă din Dacia romană, vechi de aproape două milenii, expuse la Muzeul Național de Istorie a României