Fotbal: Florin Gardoș, la primul său meci pentru Southampton după aproape doi ani

Fundașul român Florin Gardoș a jucat, sâmbătă, primul său meci pentru Southampton FC după o pauză de aproape doi ani, în partida cu Arsenal, câștigată de ''tunari'' cu scorul de 5-0, în turul patru al Cupei Angliei la fotbal.

Gardoș a jucat tot meciul pentru prima echipă a ''sfinților'', întrecută prin prin golurile marcate de Danny Welbeck (15, 22) și Theo Walcott (35, 69, 84).

Ultimul meci al lui Gardoș (28 ani) pentru Southampton a avut loc pe 28 februarie 2015, în meciul pierdut în deplasare cu West Bromwich Albion (0-1), când internaționalul român a fost înlocuit după 25 de minute.

Accidentările grave l-au împiedicat pe Gardoș să mai joace pentru prima echipă a clubului Southampton, dar totuși fundașul a bifat două partide în stagiunea trecută pentru echipa Under-23 a grupării și a strâns șase în sezonul actual.

Gardoș, care a mai jucat la Olimpia Satu Mare, Someșul Satu Mare, Concordia Chiajna și Steaua, are 14 selecții la echipa națională.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Evelin Ceciu)

2 Voi ați văzut asta? / America, oameni buni...