Fotbal: Gheorghe Hagi - De data asta nu am mai vorbit, acum trebuie să vorbească Ianis

Fotbal: Gheorghe Hagi - De data asta nu am mai vorbit, acum trebuie să vorbească Ianis

Fostul mare jucător al naţionalei de fotbal a României, Gheorghe Hagi, a urmărit din tribune meciul selecţionatei de tineret, câştigat cu 4-1 în faţa Croaţiei, marţi, la debutul la Campionatul European Under-21, şi a afirmat la final că este timpul ca fiul său să vorbească.

"Bravo lor, felicitări. Nu am jucat eu, au jucat ei. Nu am avut emoţii, au jucat bine, meritele sunt ale lor, ale tuturor celor care au muncit şi ne-au făcut fericiţi. E bine că au câştigat, sperăm să fie în continuare la fel. Eu nu am mai vorbit în ultimele zile pentru că acum trebuie să vorbească el", a declarat la TVR antrenorul şi patronul echipei FC Viitorul, unde evoluează şi fiul său, Ianis.

Când i s-a adus aminte de faptul că marţi s-au împlinit 25 de ani de la victoria naţionalei României în partida cu Columbia, de la Cupa Mondială din SUA, din 1994, la care România a ajuns până în sferturile de finală, Hagi a spus: "Destinul, probabil că este ceva care trebuie să se întâmple".

Selecţionata de tineret a României a debutat cu o victorie superbă la Campionatul European de fotbal Under-21 din Italia şi San Marino, 4-1 (2-1) cu Croaţia, marţi seara, în Grupa C, pe San Marino Stadium din Serravalle.

Tricolorii au obţinut prima lor victorie la un Campionat European de tineret, la 21 de ani după singura participare anterioară. România va disputa următorul joc în Grupa C pe 21 iunie, contra Angliei (Dino Manuzzi - Cesena, 19:30).

În semifinale se califică echipele câştigătoare ale celor trei grupe şi cea mai bună ocupantă a locurilor secunde. Primele patru clasate se califică la JO 2020. Dacă printre acestea se află Anglia, va exista un baraj pentru JO de la Tokyo între celelalte două echipe clasate pe locul secund în grupe.
AGERPRES (A-autor: Adrian Ţone, editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)


populare
astăzi

1 „Opriți-l pe Netanyahu mai înainte ca să ne aducă moartea tuturor!”

2 BREAKING Ce sume au găsit procurorii DNA acasă și la biroul colonelului Marian Mitrică, șeful secției de Neurochirurgie de la Spitalul Militar

3 Revolta unui cunoscut jurnalist: „Mi-au scăzut veniturile cu 30%. Bugetarii ar fi intrat in grevă!”

4 ALERTĂ Fetele și fostele neveste ale lui Dinu Patriciu trebuie să achite către Stat peste 16 milioane de dolari şi dobânda aferentă din 2001

5 Ce informații de ultimă oră au împins Israelul la război cu Iranul