Fotbal: Gianni Infantino, reales pentru un al doilea mandat la conducerea FIFA

Preşedintele Federaţiei Internaţionale de Fotbal (FIFA), Gianni Infantino, singurul candidat aflat în cursă, a fost reales pentru un al doilea mandat la conducerea instanţei mondiale până în anul 2023, miercuri, la Paris, cu ocazia celui de-al 69-lea Congres al FIFA, informează AFP.

Conducătorul elveţian, care l-a înlocuit în 2016 pe elveţianul Sepp Blatter, a fost ales în aplauze în faţa reprezentanţilor celor 211 federaţii membre, cu două zile înaintea deschiderii Cupei Mondiale feminine 2019 din Franţa (7 iunie-7 iulie).
AGERPRES (AS/autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Actorul Marius Manole a aflat o poveste veche despre premierul Bolojan de la o chelneriță din Oradea. „Asta spune multe despre el”

2 UPDATE Acesta este PSD, oameni buni...

3 Rețineți asta / A fost ultima guvernare la care a mai participat PSD!

4 Acesta este PSD, oameni buni! / Cine a „vândut” de fapt România? Lista prezentată de Oana Gheorghiu

5 VIDEO „Liderii PSD, niște marionete după care se ascund oameni foarte puternici”