Fotbal: Glasgow Rangers a câştigat Cupa Scoţiei

Fotbal: Glasgow Rangers a câştigat Cupa Scoţiei

Echipa de fotbal Glasgow Rangers a câştigat sâmbătă Cupa Scoţiei, învingând-o în finală pe Hearts cu 2-0 după prelungiri, la mai puţin de 72 de ore de la finala Europa League pierdută la lovituri de departajare în faţa lui Eintracht.

Golurile au fost înscrise de doi jucători introduşi în repriza a doua, Ryan Jack, în minutul 94, şi Scott Wright (97). Rangers, care şi-a trecut în palmares a a 34-a Cupă a Scoţiei, prima după 13 ani, nu a contat pe internaţionalul român Ianis Hagi, nerefăcut după o accidentare gravă.

Heart of Midlothian rămâne cu opt Cupe ale Scoţiei în vitrina sa.

Cupa Scoţiei este primul trofeu câştigat de Rangers sub comanda antrenorului olandez Giovanni van Bronckhorst, numit în noiembrie în locul lui Steven Gerrard. Rangers a încheiat pe locul 2 campionatul şi în sezonul viitor va juca în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor.

În acest sezon, marea rivală Celtic a câştigat campionatul şi Cupa Ligii scoţiene.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Alexandru Cojocaru)


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 „O acțiune deliberată. Ne pregătim pentru cele mai rele scenarii”

3 Marele frate chinez. Cum trece lumea sub controlul Chinei

4 Traian Băsescu, avertisment sumbru pentru români: „Pe 28 Septembrie, seara, Putin şi ai lui pot fi la graniţa României”

5 Luptă pe muchie de cuțit în PSD. „Cel mai prost moment al partidului”