Fotbal: Ianis Hagi a debutat la Fiorentina în Serie A

Tânărul fotbalist român Ianis Hagi a debutat la Fiorentina în Serie A, evoluând din minutul 76 al meciului câștigat cu 5-3 în deplasare în fața lui Cagliari, duminică, în cadrul etapei a 9-a.

Ianis Hagi, care sâmbătă a împlinit 18 ani, este legitimat din vară la Fiorentina. După acest rezultat, echipa este în clasament pe locul 10, cu 12 puncte, având un meci mai puțin disputat. Poarta grupării viola a fost apărată, ca de obicei, de Ciprian Tătărușanu.

Vlad Chiricheș a privit de pe banca de rezerve succesul lui Napoli la Crotone (2-1). Gazdele l-au folosit din minutul 46 pe Adrian Stoian, iar Valentin Cojocaru a fost rezervă.

Ștefan Radu nu a fost în lotul lui Lazio, care a remizat pe terenul lui Torino (2-2).

Inter este în cădere liberă în Serie A, unde a ajuns la trei înfrângeri consecutive, duminică înclinându-se la Bergamo, împotriva Atalantei (1-2). Această serie neagră face ca postul antrenorului Frank de Boer să fie în mare pericol. Inter, cu 11 puncte, se află pe poziția a 13-a.

Rezultate:
duminică
Atalanta Bergamo — Inter Milano 2-1
Au marcat: Andrea Masiello 10, Mauricio Pinilla 88 pen, respectiv Eder 50

Crotone — Napoli 1-2
Au marcat: Aleandro Rosi 89, respectiv Jose Callejon 17, Nikola Maksimovic 33
Cartonaș roșu: Manolo Gabbiadini (Napoli, 31)

Torino — Lazio 2-2
Au marcat: Iago Falque 20, Adem Ljajic 90+2 pen, respectiv Ciro Immobile 71, Alessandro Murgia 84

Cagliari — Fiorentina 3-5
Au marcat: Davide Di Gennaro 2, Marco Capuano 61, Marco Borriello 77, respectiv Nikola Kalinic 20, 40, 53, Federico Bernardeschi 26, 31

Empoli — Chievo 0-0
Cartonaș roșu: Lucas Nahuel Castro (Chievo, 80)

Udinese — Pescara 3-1
Au marcat: Cyril Thereau 9 pen, 71, Duvan Zapata 90+3 pen, respectiv Alberto Aquilani 74

sâmbătă
AC Milan — Juventus 1-0
A marcat: Manuel Locatelli 65

Sampdoria — Genoa 2-1
Au marcat: Luis Muriel 12, Armando Izzo 47 autogol, respectiv Luca Rigoni 24
Penalty ratat: Fabio Quagliarella (Sampdoria, 45+1)

Duminică se mai joacă meciurile Bologna — Sassuolo și AS Roma — Palermo.

În clasament conduce Juventus, 21 de puncte, urmată de Milan, 19 p, Napoli, 17 p, AS Roma, 16 p (8 jocuri), Torino, 15 p, Lazio, 15 p etc. Crotone este ultima, cu un singur punct.

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ada Vîlceanu)

2 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

3 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

4 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu