Fotbal: Inter Milano a reuşit o victorie de palmares, Liverpool a obţinut calificarea în sferturile Ligii Campionilor

Inter Milano a învins-o pe Liverpool cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, în deplasare, în manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, însă formaţia engleză s-a calificat mai departe după victoria din tur, cu 2-0.

Diferenţa pe Anfield a fost făcută de golul superb reuşit de argentinianul Lautaro Martinez (62), cu o diagonală în vinclu din marginea careului.

Avântul nerazzurri-lor a fost retezat la scurt timp, după eliminarea chilianului Alexis Sanchez (63), pentru al doilea cartonaş galben. Inter nu a mai reuşit nimic pe plan ofensiv în inferioritate, după ce nici în prima repriză nu au avut prea multe realizări în atac.

Liverpool a avut iniţiativa pe Anfield şi doar lipsa de şansă a făcut să nu marcheze. ''Cormoranii'' au trimis de trei ori mingea în bară, prin Joel Matip (31) şi Mohamed Salah (52, 76).

Sadio Mane a devenit primul senegalez care ajunge la 50 de meciuri în Champions League.

Pe Anfield au evoluat echipele:
Liverpool:
Alisson Becker - Trent Alexander-Arnold, Joel Matip, Virgil Van Dijk, Andy Robertson - Curtis Jones (Naby Keita, 65), Fabinho, Thiago Alcantara (Jordan Henderson, 65) - Mohamed Salah, Diogo Jota (Luis Diaz, 83), Sadio Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.
Inter: Samir Handanovic - Milan Skriniar, Stefan De Vrij (Danilo D'Ambrosio, 46), Alessandro Bastoni - Denzel Dumfries (Matteo Darmian, 76), Arturo Vidal, Marcelo Brozovic (Roberto Gagliardini, 75), Hakan Calhanoglu (Matias Vecino, 84), Ivan Perisic - Alexis Sanchez, Lautaro Martinez (Joaquin Correa, 75). Antrenor: Simone Inzaghi.

Arbitru: Antonio Mateu Lahoz; arbitri asistenţi: Pau Cebrian Devis, Roberto del Palomar; al patrulea oficial: Ricardo de Burgos
Arbitru video: Juan Martinez Munuera; arbitru asistent video: Guillermo Cuadra Fernandez (toţi din Spania)
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

1 Retragerea lui Piedone a devenit o chestiune de zile...