Fotbal: Inter Milano, noul lider al campionatului Italiei

Echipa Inter Milano s-a impus cu scorul de 3-1 în faţa formaţiei Lazio Roma, duminică seara, într-o partidă din etapa a 22-a a campionatului de fotbal al Italiei, succes în urma căruia a urcat pe prima poziţie a clasamentului.

Elevii antrenorului Antonio Conte au profitat şi de eşecul surprinzător suferit sâmbătă de rivala AC Milan pe terenul nou promovatei Spezia (0-2).

Atacantul belgian Romelu Lukaku a reuşit o dublă pentru Inter în prima repriză a partidei de pe San Siro (22, 45), atingând bariera de 300 de goluri marcate pe parcursul carierei sale, atât la nivel de club cât şi sub culorile naţionalei ţării sale. Lukaku l-a egalat, totodată, pe portughezul Cristiano Ronaldo (Juventus) în fruntea clasamentului golgheterilor din Serie A, ambii având câte 16 goluri.

Cealaltă reuşită a gazdelor în meciul cu Lazio i-a aparţinut argentinianului Lautaro Martinez (64). Pentru oaspeţi a punctat compatriotul acestuia, Gonzalo Escalante (61).

Fundaşul român Ştefan Radu, anunţat ca titular în acest joc, a suferit o leziune musculară în timpul încălzirii şi nu a mai putut evolua împotriva milanezilor.

Portarul român Ionuţ Radu a fost rezerva slovenului Samir Handanovic, care a disputat cu această ocazie al 500-lea meci în Serie A.

În urma acestui succes, Inter a depăşit-o cu un punct în clasament pe AC Milan, pe care o va înfrunta peste o săptămână în "Derby della Madoninna".

Rezultate:
Vineri
Bologna - Benevento 1-1
Au marcat: Sansone (1), respectiv Viola (60).

Sâmbătă
Torino FC - Genoa 0-0

SSC Napoli - Juventus Torino 1-0
A marcat: Insigne (31 - penalty).

Spezia - AC Milan 2-0
Au marcat: Maggiore (56), Bastoni (67).
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Milan.

Duminică
AS Roma - Udinese 3-0
Au marcat: Veretout (5, 25 - penalty), Pedro Rodriguez (90+3).

Cagliari - Atalanta Bergamo 0-1
A marcat: Muriel (90).
Mijlocaşul Răzvan Marin a fost titular la Cagliari şi a rămas pe teren până în minutul 86, când a fost înlocuit.

Sampdoria Genova - Fiorentina 2-1
Au marcat: Keita Balde (31), Quagliarella (71), respectiv Vlahovic (37).

Crotone - Sassuolo 1-2
Au marcat: Ounas (26), respectiv Berardi (14), Caputo (49 - penalty).
Atacantul Denis Drăguş a fost rezervă la Crotone.

Inter Milano - Lazio Roma 3-1
Au marcat: Romelu Lukaku (21 - penalty, 45), Lautaro Martinez (64), respectiv Escalante (61)

Partida Hellas Verona - Parma se dispută luni.