Fotbal: Julian Alvarez (River Plate) a marcat şase goluri într-un meci din Copa Libertadores

Internaţionalul argentinian Julian Alvarez a marcat şase goluri pentru echipa River Plate în meciul cu formaţia peruană Alianza Lima, scor 8-1, disputat miercuri în grupele competiţiei Copa Libertadores, cea mai importantă la nivel de club din fotbalul sud-american, informează agenţia Xinhua.

Alvarez, jucător achiziţionat la începutul acestui an de clubul englez Manchester City, dar care a fost lăsat să evolueze sub formă de împrumut la River Plate până în vară, a înscris câte trei goluri în fiecare repriză, contribuind la succesul categoric al grupării argentiniene în partida de pe stadionul Monumental din Buenos Aires.

Celelalte două goluri ale gazdelor au fost marcate de Santiago Simon Elias Gomez, în timp ce pentru oaspeţi a punctat Pablo Lavandeira, care a transformat un penalty în finalul jocului.

În alt meci programat miercuri în Copa Libertadores, campioana en titre a Braziliei, Atletico Mineiro, a fost învinsă pe teren propriu de formaţia columbiană Deportes Tolima, oaspeţii marcând golul victoriei în minutul 90+2.