Fotbal: Juventus Torino a suferit prima înfrângere în actuala ediţie din Serie A

Echipa Juventus Torino, deţinătoarea titlului, a suferit primul eşec de la debutul ediţiei 2020/2021 a campionatului de fotbal al Italiei, înclinându-se pe teren propriu în faţa formaţiei Fiorentina (scor 0-3), marţi seara, într-o partidă contând pentru etapa a 14-a din Serie A.

Oaspeţii s-au impus prin golurile lui Dusan Vlahovic (3), Alex Sandro (76 - autogol) şi Martin Caceres (81), în condiţiile în care torinezii au evoluat în zece jucători din minutul 18, după eliminarea lui Juan Cuadrado. Fundaşul român Radu Drăguşin a fost rezervă la Juventus în acest meci.

În urma acestui succes, Fiorentina a urcat pe locul 15, distanţându-se de "zona roşie" a clasamentului, în timp ce Juventus a rămas pe poziţia a patra, la şapte puncte distanţă de liderul AC Milan, care va primi miercuri vizita formaţiei Lazio Roma.

Într-un alt meci disputat marţi, echipa FC Crotone, cu mijlocaşul român Denis Drăguş pe banca de rezerve până la final, s-a impus pe teren propriu, cu 2-1, în faţa formaţiei Parma. Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate în prima repriză de brazilianul Junior Messias (24, 44), în timp ce pentru Parma a punctat Juraj Kucka (57).

Miercuri au loc partidele Hellas Verona - Inter Milano, Udinese - Benevento, AS Roma - Cagliari, AC Milan - Lazio Roma, Spezia - Genoa, Bologna - Atalanta, Sampdoria - Sassuolo şi Napoli - Torino FC.