Fotbal: Juventus Torino, campioană a Italiei pentru al şaptelea an consecutiv

Echipa de fotbal Juventus Torino a obţinut oficial un nou titlu de campioană a Italiei, al 34-la din istoria sa şi al 7-lea consecutiv, după remiza înregistrată în faţa formaţiei AS Roma (scor 0-0), duminică seara pe Stadio Olimpico, în cadrul etapei a 37-a din Serie A.

Înaintea ultimului meci pe care îl mai are de disputat din acest sezon, Juve dispune de un avans de patru puncte faţă de SSC Napoli, echipa fundaşului român Vlad Chiricheş, care s-a impus cu 2-0 în partida disputată în deplasare cu Sampdoria Genova.

Gruparea torineză, care a cucerit miercuri Cupa Italiei, a reuşit astfel a patra dublă consecutivă campionat-cupă.

Rezultate:

Sâmbătă
Benevento - Genoa 1-0
A marcat: Diabate (87).
Fundaşul Alin Toşca a fost integralist la Benevento.

Inter Milano - Sassuolo 1-2
Au marcat: Rafinha (80), respectiv Politano (25), Berardi (72).

Duminică
Helals Verona - Udinese 0-1
A marcat: Barak (20).

Torino FC - SPAL Ferrara 2-1
Au marcat: Belotti (68), De Silvestri (87), respectiv Grassi (22).

Bologna - Chievo Verona 1-2
Au marcat: Verdi (12 - penalty), respectiv Giaccherini (48), Inglese (60).

Fiorentina - Cagliari 0-1
A marcat: Pavoletti (37).

Crotone - Lazio Roma 2-2
Au marcat: Simy (29), Ceccherini (61), respectiv Lulic (17 - penalty), Milinkovic-Savic (84).
Fundaşul Ştefan Radu a fost titular la Lazio, fiind înlocuit în minutul 55, în timp ce Adrian Stoian a evoluat în repriza secundă pentru Crotone, intrând în joc în minutul 59.

Atalanta Bergamo - AC Milan 1-1
Au marcat: Masiello (90+2), respectiv Kessie (60).

AS Roma - Juventus Torino 0-0
Portarul Bogdan Lobonţ a fost rezervă la AS Roma.

Sampdoria Genoa - SSC Npaoli 0-2
Au marcat: Milik (72), Albiol (80).
Fundaşul Vlad Chiricheş nu a făcut parte din lotul lui Napoli la acest meci.

Clasament: 1. Juventus Torino, 92 puncte (campioană); 2.SSC Napoli, 88 puncte, 3.AS Roma, 74 puncte, 4.Lazio Roma, 72 puncte, 5.Inter Milano, 69 puncte, etc.
AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Simona Aruştei)