Fotbal: Juventus Torino, învinsă de SSC Napoli în campionatul Italiei

Echipa Juventus Torino, care s-a despărţit în această vară de golgheterul său Cristiano Ronaldo, plecat la Manchester United, a fost învinsă în deplasare, cu scorul de 2-1, de formaţia SSC Napoli, într-o partidă din cadrul etapei a treia a campionatului de fotbal al Italiei, disputată sâmbătă.

Oaspeţii au condus la pauză cu 1-0, prin golul marcat de Alvaro Morata (10), însă Napoli a întors rezultatul în repriza secundă, graţie reuşitelor lui Matteo Politano (57) şi Kalidou Koulibaly (85).

În urma acestui acestui succes, al treilea consecutiv, Napoli conduce în clasament cu maximum de puncte (9), în timp ce Juventus ocupă poziţia a 16-ea, cu un singur punct acumulat în primele trei etape ale sezonului.

Rezultate:
Empoli - Venezia 1-2
Au marcat: Bajrami (89 - penalty), respectiv Henry (13), Okereke (68).

SSC Napoli - Juventus Torino 2-1
Au marcat: Politano (57), Koulibaly (85), respectiv Morata (10).

Atalanta Bergamo - Fiorentina 1-2
Au marcat: Zapata (65 - penalty), respectiv Vlahovic (33 - penalty, 49 - penalty).

Duminică sunt programate partidele Sampdoria Genova - Inter Milano, Spezia - Udinese, Torino FC - Salernitana, Cagliari - Genoa, AC Milan - Lazio şi AS Roma - Sassuolo, în timp ce luni va avea loc întâlnirea Bologna - Hellas Verona.