Fotbal: Juventus Torino, salvată de Cristiano Ronaldo în Serie A

Echipa Juventus Torino, campioana en titre a Italiei, a terminat la egalitate, 2-2, partida disputată în deplasare cu formaţia AS Roma, duminică seara, în cadrul etapei a doua din Serie A.

Francezul Jordan Veretout a marcat ambele goluri ale gazdelor, în prima repriză (31 - penalty, 45), Juventus punctând la rândul ei prin portughezul Cristiano Ronaldo, în minutele 43 (penalty) şi 69.

Ultima reuşită a starului lusitan a venit în condiţiile în care "Bătrâna Doamnă" evolua în zece jucători, după eliminarea francezului Adrien Rabiot, care a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 62.

Juve a evitat, astfel, prima înfrângere sub comanda noului său antrenor, Andrea Pirlo, după ce în prima etapă a dispus cu 3-0 pe teren propriu de Sampdoria.

Într-un alt joc, AC Milan s-a impus cu 2-0 în deplasare în faţa formaţiei Crotone, la care mijlocaşul român Denis Drăguş a fost schimbat în minutul 72. Oaspeţii s-au impus prin golurile lui Franck Kessie (45+2 - penalty) şi Brahim Diaz (50). Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Milan.

Fundaşul Vlad Chiricheş a fost la titular la Sassuolo, fiind schimbat în minutul 78 al meciului câştigat cu 4-1 pe terenul nou promovatei Spezia. Au marcat: Filip Duricic (12), Domenico Berardi (64 - penalty), Gregoire Defrel (66) şi Francesco Caputo (76) pentru învingători, respectiv Andrei Galabinov (30).

Rezultate:
Sâmbătă
Torino FC - Atalanta Bergamo 2-4
Au marcat: Belotti (10, 43), respectiv Papu Gomez (12), Muriel (21), Hateboer (42), de Roon (54).

Cagliari - Lazio Roma 0-2
Au marcat: Lazzari (4), Immobile (74).
Răzvan Marin a evoluat pentru Cagliari până în minutul 70, în timp ce fundaşul Ştefan Radu a fost la rândul său titular la oaspeţi, fiind înlocuit în minutul 89.

Sampdoria Genova - Benevento 2-3
Au marcat: Quagliarella (8), Colley (18), respectiv Caldirola (33, 72), Letizia (88).

Inter Milano - Fiorentina 4-3
Au marcat: Lautaro Martinez (45+2), Ceccherini (52 - autogol), Romelu Lukaku (87), D'Ambrosio (89), respectiv Kouame (3), Castrovilli (57), Chiesa (63).
Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.

Duminică
Spezia - Sassuolo 1-4
Au marcat: Galabinov (31), respectiv Djuricic (12), Berardi (64 - penalty), Defrel (66), Caputo (76).

Hellas Verona - Udinese 1-0
A marcat: Favilli (57).

Crotone - AC Milan 0-2
Au marcat: Kessie (45+2 - penalty), Brahim Diaz (50).

Napoli - Genoa 6-0
Au marcat: Lozano (10, 65), Zielinski (46), Mertens (57), Elmas (69), Politano (72).

AS Roma - Juventus Torino 2-2
Au marcat: Veretout (31 - penalty, 45+1), respectiv Cristiano Ronaldo (44 - penalty, 69).

Luni este programată partida Bologna - Parma.