Fotbal: Leeds United, victorie de prestigiu cu Manchester City (2-1)

Cu un gol în prelungiri, Leeds United, redusă la zece oameni înainte de pauză, şi-a oferit o victorie de prestigiu, 2-1, cu liderul Manchester City, sâmbătă, într-un meci din etapa a 31-a din Premier League.

Leeds a deschis scorul în min.42 prin Stuart Dallas, acelaşi autor al golului victoriei în min.90+2, în timp ce City a punctat prin Ferran Torres (min.76).

Această înfrângere nu are însă niciun efect pentru lider, care păstrează avansul de 14 pct (cu două meciuri mai mult) faţă de următoarea clasată, Manchester United, care face deplasarea la Tottenham duminică.

În schimb, cele trei puncte îi permit lui Leeds să intre în prima jumătate a clasamentului, locul 9 cu 45 pct.

Pentru acest meci, antrenorul Pep Guardiola, care are drept obiectiv returul cu Borussia Dortmund din Champions League (2-1 în tur), i-a lăsat pe banca de rezerve la debutul meciului pe Ruben Dias, Ilkay Gündogan, Kevin de Bruyne, Riyad Mahrez sau Phil Foden.
AGERPRES (AS/editor: Vlad Constantinescu, editor online: Ady Ivaşcu)