Fotbal: Les Herbiers, o echipă de amatori, a acces în finala Cupei Franţei

Les Herbiers VF, o echipă de amatori, a reuşit o calificare istorică în finala Cupei Franţei, impunându-se cu scorul de 2-0 în faţa unei alte formaţii din al treilea eşalon al fotbalului francez, Chambly, marţi seara, pe stadionul Beaujoire din Nantes, în penultimul act al competiţiei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Florian David (28) şi Ambroise Gboho (80). La meciul de la Nantes au asistat 44.000 de spectatori.

Les Herbiers, care a eliminat în faza anterioară echipa de ligă secundă RC Lens, va avea ca adversară în finala programată în data de 8 mai, pe Stade de France, câştigătoarea celei de-a doua semifinale, în care se vor înfrunta miercuri formaţiile Paris Saint-Germain şi Caen.
AGERPRES 


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 Motivul crimei care a îngrozit Elveția: de la viața „perfectă” la buncărul în care o fostă Miss a fost dezmembrată de „soțul perfect”

3 „Am văzut ieșiri mari de bani din țară zilele astea!”

4 Cea mai seducătoare antrenoare, criticată după ce a leșinat în timpul meciului. Acuzată de prefăcătorie: „De la atâta gesticulat!”

5 VIDEO Umbrărescu a adus 5.000 de oameni pe A7, lucrează non-stop și s-a angajat să livreze ceea ce experții consideră imposibil