Fotbal: Manchester City a finalizat transferul spaniolului Rodrigo pentru suma record de 70 de milioane de euro

Manchester City a finalizat, joi, transferul mijlocaşului spaniol Rodrigo Hernandez (Atletico Madrid), care a devenit cel mai scump transfer din istoria campioanei Angliei cu 70 de milioane de euro, relatează Reuters.

Rodrigo, 23 ani, a semnat un contract pe cinci ani cu campioana Angliei, care a făcut cea mai scumpă investiţie din istoria sa. Recordul anterior în materie de transferuri era deţinut de algerianul Riyad Mahrez, pentru care City a plătit 66 milioane euro lui Leicester City în iulie 2018.

Lansat în fotbalul profesionist de Villarreal (2015-2018), Rodrigo a ajuns în 2018 la Atletico Madrid în schimbul a 20 milioane euro plus bonusuri variabile de 5 milioane. El a disputat 47 de meciuri şi a marcat trei goluri în toate competiţiile pentru echipa lui Diego Simeone.

La naţionala Spaniei, Rodrigo a debutat în 2018 şi a strâns şase selecţii.

Pep Guardiola a făcut al doilea transfer în această vară, după spaniolul Angelino, de la PSV Eindhoven. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor